Стара Загора е домакин на Европейския конгрес по археоастрономия
От 6 до 11 септември в Стара Загора ще се проведе тазгодишното издание на Европейската конференция по археоастрономия. В нея ще вземат участие учени от 24 европейски страни, както и от САЩ и Канада. В рамките на формата те ще представят своите научни изследвания и доклади, посветени на астрономията в предписмената епоха на човечеството.
На 6 септември градът на липите ще посрещне едни от най-именитите представители на науката в цяла Европа и отвъд Атлантическия океан. Те ще вземат участие в 28-мото издание на престижния Европейския конгрес по археоастрономия, учреден от Европейската организация за астрономия в културата. Част от участниците в конференцията ще представят своите изследвания в онлайн формат, а останалите ще пристигнат на място в Стара Загора.
В рамките на конгреса ще бъдат представени около 70 доклада, които разглеждат астрономическите изследвания и открития в периода преди създаването на писмеността. Именно с това се занимава археоастрономията като наука - с познанията по астрономия на древните цивилизации в предписмената епоха от развитието на човечеството. Затова сред най-интригуващите теми, които ще бъдат засегнати на Европейския конгрес, присъства въпросът за астрономическите технологии, с които е подсигурена точността на изследванията - и то във време, в което не е съществувала писмеността.
Българските учени под ръководството на директора на Астрономическата обсерватория в Стара Загора доц. Алексей Стоев ще представят общо три доклада на конференцията. Те са свързани с разчитането на слънчевия календар в пещерата Магурата, с астрономическите уреди в гръцкото светилище Петрота, както и с изследването на високопланинско светилище на територията на Пирин.
Европейският конгрес по археоастрономия ще бъде излъчван онлайн в сайта на организацията, където всички желаещи ще могат да се запознаят отблизо с последните изследвания в тази научна област.
Снимки: SEAC 2021