Успелите

Стартира Jump2IT на SkillsAssembly, или как да се реализираме успешно в IT сферата (I част)

Неправителствената организация SkillsAssembly стартира четвъртото издание на съвместния си проект Jump2IT. Инициативата представлява своеобразен мост между мотивирани за своето кариерно и личностно развитие хора и ИТ индустрията. Целта на обучението е придобиване на базови умения в областта на Software Quality Assurance, Cloud Technology, Automation Testing и други, които и през 2022 година са сред най-търсените от работодателите. 

Разликата между други трейнинг програми и Jump2IT е в това, че не се изисква от кандидатите да имат предишен опит в IT сферата. Освен това няма ограничения за възраст, предишна квалификация или образование. Желанието за обучение и мотивацията за последващо надграждане на базовите умения, които ще бъдат придобити, както и добрите познания по английски език, са основните изисквания към кандидатите.

За да разберем как в действителност Jump2IT променя животи, разговаряме с бившите курсисти на Skills Assembly Яница Балакчиева, сега Junior Software Tester в ORAK Engineering, и Димитър Колев, сега разработчик на мобилни приложения в „Меншън“.

Митко, вие с Яница сте реални курсисти, преминали обучение в Jump2IT, а днес ти работиш като IT специалист в голяма компания. Как Jump2IT ти помогна да стигнеш до това ниво?

Jump2IT ми даде възможно най-добрият начален тласък в IT сферата. Програмата е страхотна, защото показва какво един младши специалист може да очаква да му се случи в първите седмици и месеци на новата позиция.

Придобитите теоретични и практични знания са първото стъпало, което всеки сам трябва да изкачи по стълбицата на своята мечтана кариера. След това, разбира се, има още много други, но доброто и уверено начало са най-важното според мен.

Яница, как попадна в програмата? Как взе решението за участие в нея?

Попаднах в академията по препоръка на близка приятелка, софтуерен тестер вече дълги години. Тя знаеше за моето желание за преквалификация и ясно си спомням как ми се обади един ден и ми каза: „Има нещо много подходящо за теб, провери си пощата и виж какво ти изпратих, ако ти допадне, кандидатствай бързо, защото утре е крайният срок за подаване на CV“. 

Не ми отне много време да взема решението да кандидатствам и имах късмет да бъде включена в академията. Jump2 IT се появи в точния момент и ме спечели с това, че беше насочена към хора точно като мен, без опит в IT сферата и търсещи нови професионални възможности.

Различното при Jump2IT е, че работи с хора без опит и без ограничения на възрастта, трябва само английски език и много желание. Какви перспективи открива обучението според вас?

Яница:

Академията открехва вратата към цял един нов свят на знания и нови запознанства. Дава добри насоки за нов професионален път, изисква се само много желание и упоритост, защото в началото винаги е малко по-трудно и човек се лута, докато намери правилната посока.

Димитър: 

Jump2IT е само първото стъпало. Всеки сам за себе си трябва да реши колко е мотивиран да смени сферата си на развитие. Програмата показва основни умения, които един junior QA специалист трябва да притежава. Много полезни са и soft skills обученията, защото в каквато и сфера да е работил човек преди това, ежедневието в една голяма IT компания е много различно. 

От комуникацията между няколко големи екипа, през срещи с бизнеса и работата с останалите колеги – всъщност всичко това може да е доста стряскащо.

Jump2IT прави точно тези първи и важни няколко седмици да минат една идея по-леко за вече преминалите през програмата.

Лично вие с какви познания влязохте, какво ново ви даде обучението? Успяхте ли да извлечете много нови умения, които веднага да приложите във вашата работа?

Яница:

Аз идвах от сферата на туризма, където 9 години работех в туристическа агенция. Техническите ми познания бяха базови и недостатъчни, за да навляза в IT сферата. Но академията ми помогна да ги надградя. Помогна ми да положа добри основи в познанията си за софтуерното тестване и успешно да премина изпит и да получа международен сертификат ISTQB Foundation level.

Димитър:

Има огромно значение, когато знаеш поне на теория какво ще прави QA човекът от твоя екип, след като му предоставиш разработена дадена част от приложението. Знаеш какви стъпки ще изпълни в тестването и много често дори поради тази причина сам си хващаш грешки или пропуски, още преди той да го е изтествал. 

Много важни за мен бяха и материалите по Scrum методологията, която масово се използва в големите IT компании. Какво се прави на daily meeting-a, какво е това retro meeting и какво се очаква от мен на подобни срещи – все неща, които нямаше как да знам без Jump2IT.

Четете и втора част на интервюто с Яница и Димитър в сряда, 2 март, на страницата на Uspelite.bg. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара