Стартира кампанията "Ние броим врабчетата"
Датата 20-ти март е значима освен заради посрещането на астрономическата пролет и с това, че на нея се отбелязва Световния ден на врабчето. По този повод стартира кампанията на Българското дружество за защита птиците "Ние броим врабчетата".
Днес, със специално събитие, организаторите дадоха старт на записването за броенето на врабчета тази пролет. Всеки, който желае да се включи в преброяването на един от най-често срещаните пернати видове у нас, може да стори това, като се регистрира на страницата на инициативата. Самото броене на малките птици ще се извърши на 8-ми април между 9 и 12 ч. Кампанията се провежда за първи път в България. Целта ѝ е да установи колко точно екземпляра има на наша територия от видовете домашно, полско и испанско врабче.
Любопитно за животинския вид е, че се среща навсякъде по земното кълбо, с изключение на Антарктида. Според експерти, популацията на врабчетата зависи от състоянието на околната среда. Тревожната статистика е, че в световен мащаб врабчетата са намалели близо наполовина за последните 10 години.
Кампанията на Българското дружество за защита на птиците е подкрепена лично от семейството на писателя Йордан Радичков, автор на "Ние, врабчетата". Радичков, който отдавна не е сред нас, преди около 50 години пише своята книга за деца и възрастни, с главен герой любимото градско врабче. Благодарение на семейството на писателя в подкрепа на кампанията излезе новото издание на "Ние, врабчетата", което е с осъвременен дизайн на корицата. На рекламните материали на "Ние броим врабчетата" е отпечатана илюстрацията от предната корица. Последният тираж на историята за Чир и другарите му обещава да се превърне в истинска колекционерска рядкост.
По повод 1 април, който е Международен ден на птиците, системата за преброяване ще бъде представена в Музейко и Столичния зоопарк, като за децата са организирани специални работилници за изработване на врабчета от различни материали. Предвижда се и провеждането на конкурс "Ние рисуваме врабчета" за детска рисунка.
А създателите на инициативата ще запишат още и кои са точните местообитания, кой вид врабчета преобладава у нас и кои са факторите, които влияят на тези птици. Целта е видът да бъде запазен, тъй като той е изправен пред заплахата да изчезне завинаги от българските градове и села.
Резултатите от преброяването ще бъдат обявени на 10-ти април.