Стартира новата рубрика "По страниците на историята"
Ние от "Успелите" имаме удоволствието да ви представим новата ни рубрика "По страниците на историята". Тя ще представя актуални поредици на историческа тематика, излизащи на българския книжен пазар. Както и отделни еднотомни изследвания по история, археология, етнология, нумизматика, документална проза, излезли през последните 3 години.
Целта на новата серия от статии е да предложи на читателите информация за най-новото от света на историческите изследвания в България. А също и да очертае важните теми, по които българските историци, археолози, етнолози и нумизмати работят. Статиите могат да се използват от студенти в Историческите факултети на университетите в България като подсказка откъде могат да се готвят. Макар че преподавателите често предоставят библиография на важни изследвания на своите възпитаници.
В представянията на поредици ще бъдат включени известия на музеи в България, най-популярните сред научната общност списания за археология, сборници с етнографски изследвания. Няма да бъдат подминати и списанията за нумизматика. Също и мемоаристиката, тъй като, както знаем, мемоарите са важен исторически извор, а биографичните изследвания са полуисторически, с елементи на публицистичност и белетристика.
Сред ревютата на книги ще има посветени на заглавия от посочените исторически дисциплини. Подборът на книгите, за които пишем, ще се извършва след консултации с научни работници, музейни работници и университетски преподаватели.
Надяваме се, че благодарение на нашето малко дело в дебрите на историческото познание, широката публика ще получи нов поглед към историческата наука. Ще разбере, че "жреците на Клио" у нас не бездействат, а работят активно и фактът, че не влизат в медийния поток от информация често означава, че работят без сериозни гафове, оттам и незабележимо за обществото. Чрез своята дискретност, историческата общност в България, доказва че спазва добрия тон в науката и не изменя съществено представите за история, онези, които и ние сме придобили в своите ученически, а за някои и студентски години.
А занимаващите професионално с исторически дисциплини ще получат поредното признание на труда си и ще си сверят часовниците с многобройните заглавия по книжарници, щандове, библиотеки, пъстрещи света на науката със своята оригиналност, неповторимост и със скромността, с която са написани. Защото за един учен е важно да не изтъква арогантно постиженията, а да остави на своите колеги и последователи да преценят доколко съществен е неговия принос в науката. Това е едно от първите правила, които историците спазват в своя професионален път още от времето на създаване на школа от преподаватели и учени към Софийския университет.
Надяваме се текстовете, които ви предложим, да ви се сторят интересни и полезни.
Пожелаваме ви приятно четене! И не забравяйте, историята е всеобхватна и се съдържа във всичко - от спорта, през изкуството до политиката и всекидневието.