Успелите

Стартиращ бизнес без бюрокрация? Мисията е възможна с Елислав Атанасов и Бизнес Адвайзър

Днес ще те срещнем с Елислав Атанасов, основател на Бизнес Адвайзър – компания, която помага на действащите и стартиращите бизнеси да спазват всички законови и счетоводни изисквания и да не потъват в бюрокрация чрез използване на модерни технологии за автоматизация. Той ще ни разкаже повече за това защо правят това, което правят и каква е тяхната мисия. За начало пък може да попълниш “Умният” бизнес план, който ще намериш на началната страница ТУК и вече ще си една крачка пред останалите.

България удобна бизнес дестинация ли е според Вас?

България е една доста интересна бизнес дестинация. От една страна, в България е сравнително лесно да се стартира бизнес. Човек може в рамките на няколко седмици да регистрира фирма и да уреди всички административни въпроси като счетоводство и данъци. На следващо място данъците в България са много ниски, което е много важно за стартиращите компании. 

От друга страна обаче, няма почти никакви облекчения за стартиращите бизнеси, които още от началото трябва да започнат да отделят значителни средства за осигуровки, дори когато управителят ефективно не получава заплата. 
Като основни недостатъци в България мога да посоча малкия пазар и трудното намиране на качествени кадри. 
Моето мнение е, че България е идеална за полагане на основата на бизнеса. Ако нашата идея бъде успешна в България, убеден съм, че може да бъде успешна и навън. 

Каква е рецептата, когато нещата не вървят по план?

Плановете в бизнеса са нещо много условно. Изключително важно е да планираме, но с ясното съзнание, че плановете се изменят много бързо. Предприемачът трябва да бъде много адаптивен, за да може да направи бизнеса си успешен. 

Когато нещата не вървят, обикновено се ядосвам, като всеки нормален човек. Все пак, опитвам се да запазя спокойствие и да изчакам бурята да премине.

Ако системно взимаме добри бизнес решения, моментните проблеми не би трябвало да ни притесняват. 

Кои са трите най-важни ценности за Вас?

На първо място, човек трябва да отстоява това, в което вярва и то не само, когато му е удобно. Това се нарича интегритет. За съжаление голяма част от хората проповядват дадени ценности, но когато става въпрос за тях самите, изведнъж намират много причини да не се придържат към тях. 

На следващо място като най-важна ценност бих посочил способността на признаем грешката. Всеки греши. Да можем да го признаем ще повиши драстично качеството на живота ни. Обикновено се страхуваме, че отсрещния човек ще ни упрекне, ако разбере, че сме сгрешили, но в действителност е точно обратното. Според мен е много важно това да се наложи и като основна ценност в комуникацията с клиентите.

Ако объркате нещо, признайте си и направете жест като извинение. Например, дайте отстъпка или извършете нещо безплатно. Огромната част от хората ще останат истински впечатлени и ще бъдат още по-лоялни клиенти от преди да допуснете грешката. 

Третата ценност, която бих посочил е любознанието. Любознателният човек постоянно се обогатява и не си мисли, че знае всичко. Това е качеството, което ще ни направи много по-добри специалисти и ще отвори много нови врати за нас. 

Мит ли е, че предприемачите работят по 16+ часа на ден?

Имал съм дни с 16 часа работа, но в никакъв случай това не е нормално. Предприемачът на първо място е човек, а постоянна работа по 16+ часа е нечовешко. Обикновено в първата година-две от старта работата е изключително хаотична и безкрайно много. След това процесите започват да се изясняват и нещата се нареждат. 

Бих искал да обърна внимание на всеки, който си мисли, че с тотално изтощение от работа ще успее да постигне успех. В повечето случаи това е контрапродуктивно.

Отпочиналият човек е много по-продуктивен. Неслучайно Линкълн е казал, че ако има 6 часа да отсече едно дърво, ще инвестира 4 часа да си наточи брадвата. Точете брадвата си, за да може да постигнете голям и устойчив успех. 

В началото всеки има нужда от помощ. Кога е моментът един предприемач да започне да помага на другите?

Даването и получаването на помощ е като вдишването и издишването. Колкото и да се опитваме само да вдишваме, не е възможно, трябва да се издишва. Независимо колко е малък нашият бизнес, още от началото трябва да развиваме кулутура на взаимност. Изграждане на партньорства и взаимопомощ. Бизнесите, които искат само да взимат, рядко са успешни. 

Кога е моментът да се откажете от една идея?

Много труден и важен въпрос за всеки предприемач. Убеден съм, че добрият предприемач може да направи успешен бизнес от почти всяка идея. В същото време обаче постоянно трябва да се отказваме от представата си за нашия продукт или услуга и да се адаптираме към обратната връзка на клиентите. Ако обратната връзка на клиентите липсва изцяло или е негативна, въпреки всичките ни опити, може би е дошъл моментът да се откажем. В повечето случаи обаче идеята ни е достатъчно добра и имаме нужда да се откажем частично от нещо – характеристика на продукта, да променим начина на обслужване на клиентите и т.н. 

Кола или колело?

При всяка възможност се опитвам да карам колело. Старая се всеки ден да карам поне 10 км. Вярвам, че грижата за здравето е инвестиция в бъдещето, а застоелият начин на живот е най-лесният начин да се обездвижим и състарим. 


Специално за читателите на Uspelite.bg с промо код USPELITE20 получавате 20% отстъпка за услугите на Бизнес Адвайзър.

Може да последвате Елислав и в LinkedIn.


 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара