Успелите

Startup Factory - споделеното работно пространство в Русе

Емилиян Енев e  предприемач в областта на мобилните технологии, като управлява собствен продукт – платформа за мобилен маркетинг. Тя се адаптира като готово техническо решение за нуждите на различни бизнеси. Има няколко онлайн проекти и дигитални продукти зад гърба си, като опитът му е свързан с управление на бизнес процеси, онлайн маркетинг, създаване на съдържание, валидация на идеи, привличане на клиенти и стратегии за монетизиране.

Сред постиженията му са спечелване на конкурса App Challenge 2.0, участие в изложението CeBIT като специално избран стартъп и привличане на инвестиции от бизнес ангели. Емо е председател на Управителния Съвет на „Startup Factory“ и в тази роля е инициатор за създаването на споделеното работно пространство в Русе със същото име, както и за реализацията на първите хакатони в града с бранда Ruse Hack. Вярва в потенциала на Русе като бизнес дестинация и добро място за живот, затова влага много усилия и енергия за развитие на предприемаческата екосистема и ИТ общността в града.

Какво представлява Startup Factory и как се роди идеята за него?

Startup Factory е сдружение в обществена полза, което развива предприемаческата екосистема и ИТ общността в регион Русе и в България. Мисията на организацията е подпомагане на стартиращи предприемачи на ранен етап, изграждане на ключови умения, както и формиране на благоприятна инфраструктура и среда за превръщане на идеите в реални продукти с потенциал за комерсиализация. Startup Factory функционира като център, който привлича хора, споделящи общи цели, интереси и амбиции – управление на бизнес като израз на лична свобода и отговорност, споделяне на знания и ноу-хау, взаимна подкрепа в начинанията и постигане на успех чрез създаване на реална стойност със страхотни продукти.

37

За последните месеци направихте редица събития за младите хора в града. Кое от тях си запомнил като най-значимо?

Вероятно това е второто издание на русенския хакатон  - Ruse Hack 2.0. Събитието се реализира в началото на ноември 2015 г. и надхвърли очакванията като брой на участниците и качество на разработените прототипи. Общо 60 участници презентираха идеите си на финала на хакатона. Всички те сформираха 20 екипа, от които 8 бяха само от ученици. Тук е важно да отбележим, че имаше ученици на възраст между 12 и 19 години. Бяха използвани разнообразни технологии, програмни езици и платформи, а голяма част от разработените прототипи на софтуерни продукти работят с външни източници на данни. Другото значимо събитие беше конференцията "Дигитална България" в края на януари 2016 г. На събитието беше направен профил на региона и се очертаха най-сериозните демографски, социални и икономически проблеми в област Русе. Беше защитена тезата, че развитието на ИТ сектора и дигиталните умения могат да предложат възможности за развитие и нормални доходи на младите хора в региона и да са една от причините да останат в града. В рамките на активна дискусия бяха обсъдени предимствата на Русе, индустриите на бъдещето и какво би накарало хората напуснали града да се завърнат. Причини за това биха могли да бъдат по-доброто качество на живот, по-високата покупателна способност и по-лесното отглеждане на деца.

IMG_20151229_181138

Виждате ли вече ефекта от вашата работа и създаването на едно такова място?

Да, но нещата се случват по-бавно и по-трудно от първоначалните очаквания. Когато става въпрос за развиване на среда и екосистема резултатите идват след продължителни, систематични и упорити усилия. Ние разбрахме, че стартирането на собствен бизнес и разработването на пазарни продукти изисква сериозни умения и изведохме като приоритет организирането на курсове и уъркшопи за развитие точно на тези ключови умения. Изграждаме и менторска мрежа от хора от Русе, които са постигнали значителни резултати в своите професионални области и са готови да споделят своя опит, ноу-хау и ресурси в подкрепа на стартиращи предприемачи. Ефектът от нашата работа ще се прояви след години - всеки позитивно повлиян млад ум, всяко вдъхновение от успешна история, всеки подкрепен проект на ранен етап, всеки сформиран екип и опит за стартиране на бизнес са семената, които ще израснат постепенно и ще дадат плодовете на личната отговорност, свобода, инициативност и предприемчивост. Вече виждаме например как ученици от мрежата на Startup Factory разработват прототипи на продукти със значителен потенциал и високо качество. Участници в нашите курсове и хакатони също показват голям напредък и ни окуражават, че сме на прав път.

DSC_1705

Кои са дългосрочните цели, които се надяваш да постигнете?

Вярваме, че Startup Factory ще има принос и участие в няколко значими успешни истории - включително пазарни продукти с успешна комерсиализация. Искаме да създадем благоприятната среда, инфраструктура и екосистема за стартиране на собствен бизнес и за превръщане на идеите в успешни и рентабилни компании. Нашата дългосрочна цел е да променяме заедно с други съмишленици и организации икономическия облик на Северна България - вместо най-бедният регион на ЕС да станем център за развиване на високотехнологични продукти.

Какви са впечатленията ти от младите хора в Русе и в страната като цяло?

В Русе и в България е пълно с талант! Редовно се срещам с млади хора, които имат не само потенциал, но и значителни постижения на ранна възраст. Трябва да подхранваме всяко зрънце на инициативност, творчество, предприемчивост, ученолюбие и трудолюбие. Има много негативни примери, подменени ценности и размити критерии в България, които са големи капани за младежите. Аз виждам най-голямата опасност в отказа от целенасочена, упорита и системна работа. Търсенето на лесен път и на бързи резултати могат да бъдат пагубни за израстването на младите хора и превръщането им в пълноценни и успешни личности. Много неща в средата и образованието в България толерират посредствените резултати, безотговорността, лекомислието и паразитното търсене на лесни решения. Това създава една лъжлива представа, че в живота и бизнеса може да се кара без много напрягане, изпотяване, усилия и борба. Това е вид осакатяване на младите хора - първо в семейството, след това в училището, а накрая в университета. Естествено, не трябва да се правят обобщения и има страшно много примери на обратното, но тук виждам най-големите рискове за младите.

ВИЖТЕ ОЩЕ: ЗАЩО СИ СТРУВА ДА ИНВЕСТИРАМЕ ВЪВ СТАРТЪП ПРОЕКТ?

IMG_20151222_195018

Голям проблем на българските градове е изтичането на умовете - особено след завършването на средното образование. Най-талантливите ученици с най-голям потенциал за създаване на добавена стойност напускат Русе след навършване на 19 години и сравнително малка част от тях се връщат. Скоро ще реализираме проект, в рамките на който ще разкажем историите на хора, които са се върнали в Русе. Ще покажем, че градът може да предложи предимства, които да привлекат и други напуснали родното място.

Какво би казал на младите хора, които правят своите първи стъпки в предприемачеството?

Да се изправят след всеки удар, предизвикателство и трудност, които срещнат по пътя. Да не вярват в готови формули, съвети и препоръки. Да си изберат тази област, в която имат най-много шансове да станат изключително добри професионалисти и да развият до степен на съвършенство уменията си - за това ще им трябват няколко хиляди часа и е добре да започнат по-бързо. След като са изградили самодисциплина, постоянство, упоритост и отдаденост - тогава имат правилната основа. Аз не вярвам в историите за водещата роля на страстта, преследването на мечтите и моделирането на бъдещето само с визия. Истината е, че трябва да се свърши огромен обем мръсна работа в окопите и няма кой друг да я свърши освен предприемачът. Стартирането на бизнес е колосална задача и изисква пълна концентрация, отдаденост и жертвоготовност. Няма как една идея сама да се превърне в бизнес.

IMG_20160110_133048

ВИЖТЕ ОЩЕ: ИЗЛИЗАМ ОТ УНИВЕРСИТЕТА, А СЕГА НАКЪДЕ?

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара