Стефан Вълдобрев: Следвай неуморно пътя, който си поел
По принцип не правя много интервюта. Но с това държах да се заема лично. Стефан Вълдобрев е български актьор, композитор, автор и изпълнител на песни, филмов режисьор. Така пише в Уикипедия. Но той е много повече от това.
За мен Стефан Вълдобрев е пример в много отношения. За позитивен човек. За добър професионалист. За това, че може да си успешен музикант и без преструвки.
Докато пораствах в Езиковата (ГПЧЕ „Ромен Ролан" - Стара Загора), той беше човек за подражание и вдъхновение за много от нас. Искахме да сме като него - да творим, да пишем, да живеем. И ако не знаеш много за Стефан Вълдобрев, сега е моментът да наваксаш. Прочети следващите редове, изпълнени с творчески заряд и енергия. Вярвам, че и ти ще споделиш моето мнение.
Какви са първите ти музикални спомени?
Първите ми музикални спомени, хм... Ами школите по пиано. Етюдите, упражненията. Бил съм на 6. После оперите - дълги, с по два антракта, красиво облечени хора в публиката, ухание на парфюми; артисти по сцената, които страдат, обичат, карат се, шегуват се, но всичко това го правят пеейки. По-нататък - стар грамофон с естрадни плочи (от типа шкафове на крачета), после нов грамофон, после магнетофон, после касетофон с едно гнездо, после двукасетъчен, CD-плейър, iPod... (усмихва се). Всичко по реда си, както е обичайно. Шлагерна музика, рокендрол, поп, хеви метъл, Флойд, ню-уейв, джаз... всичко по реда си.
Какво според теб би мислил Стефан отпреди 10 години за сегашния Стефан?
Преди десет години бях фокусиран върху киното - като актьор и като композитор. Но знаех, че ще дойде време, когато да се съберем с бандата - Обичайните заподозрени, за да запишем нови песни и да правим концерти. Радвам се, че си удържах на думата. Виждам, че това има смисъл освен за мен и за много други хора.
Какво е за теб усещането да си на сцена?
Като малък бях доста интровертен, сцената ме научи да се отварям и да комуникирам лесно. Сцената е и вид терапия от всички ежедневни неща, които те побъркват. Можеш да излезеш и да избиеш цялото си напрежение и свръхемоции в ролята или концерта. И накрая дори получаваш аплодисменти за това. Шантава работа... (усмихва се). Мисля, че да бъдеш на сцена е голяма привилегия.
Над какво работиш в момента?
Мислим върху ново видео за нов сингъл от албума „10 ½”. Парчето се казва „Тази песен не е за любов”.
Забелязала съм, че обичаш да пишеш дълги послания под формата на статуси във фейсбук и да описваш всичко около себе си много живо. Помагат или пречат социалните мрежи на твореца?
Късите статуси са ок за профилите - за туитър, инстаграм, но според мен, когато имаш официална страница, си длъжен да даваш повече - не само сухо инфо и PR. Прави ми удоволствие да обмислям и редактирам дълго написаното, преди да го публикувам. Във фейсбук съм най-искрен и хората го усещат.
Каква е твоята формула за успех?
Точна преценка за силните ти страни, добри учители, вдъхновяващи колеги, непрестанно самоусъвършенстване и неуморно следване на пътя, който си поел.
Какво ще посъветваш младите хора, които искат да се занимават с музика?
Октавата има 7 тона и 5 полутона, общо 12. Математически е доказано, че от предкласиката досега всички комбинации между тях вече са изчерпани. От тук нататък трябва да се търсят други възможности, територии, изразни средства и формули, но да не се забравя най-важното - емоцията и стремежа да вълнуваш.
Същестува ли „живот по ноти“?
Ами като че ли всеки живот е такъв. Някой живее по партитура на Шостакович, друг - като чалга хит. Красиво разнообразие.
Как изглежда твоята България?
Не съм срещал по света толкова много красота, събрана на толкова малко място. България е естествена, дива, на ръба между хаоса и реда. Прилича на чудно хубава жена, която не носи грим, не ходи на педикюр, няма силикон, татуси и пиърсинг, не си прави и кола маска дори, но ние си я обичаме точно такава.
Финални думи, акорди и ноти?
Думи: По-полека, забави... Акорди: Bm, Em, F#... Ноти: си ре до# си фа# ре до# си ре до#...
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.