Стефка Попова: Дарявайте кръв - полезно е!
Стефка Попова е от онези всестранно развити личности, за които е трудно да повярваме как побират всичките си ангажименти само в 24 часа от денонощието. 35-годишната софиянка е адвокат от 5 години, а в предходните 5 е била юрисконсулт в държавната администрация. За нея правото винаги е било предопределено, никога не си е представяла, че може да се занимава с нещо различно.
„Винаги съм искала да стигам до истината и да се боря за справедливост.”, разкрива тя, затова и иска да променя към по-добро не само себе си, но и околните.
Лъчезарната дама се определя като щастлив човек и споделя, че не обича да я вкарват в рамки, заради което обикновено хората или много я харесват или не я харесват изобщо. Освен всичко друго, Стефка е създател и председател на Българска организация за доброволно кръводаряване (БОДК) в подкрепа на безвъзмездното кръводаряване в България. Ето и нейната история.
Как създаде Организацията за доброволно кръводаряване?
Винаги съм била перфекционист и това по-често ми е пречело, отколкото да ми помага. За да се реша да направя нещо, трябваше да съм сигурна, че ще го направя по най-добрия възможен начин. С опита научих, че понякога е нужно нещо просто да се направи, дори и резултатът да не е перфектен. Реших да създам Българска организация за доброволно кръводаряване с известна доза страх, че се захващам с нещо много сериозно, но и с доза увереност, че имам достатъчно знания по темата. Радвам се, че около мен имаше хора, които откликнаха и ме подкрепиха при учредяването ѝ. Всички ние сме имали нужда от кръв за нас или за наши близки. Минали сме през ужаса, през който минават всички нуждаещи се, а всеки ден в България те са над 500 човека.
Има ли у нас достатъчно доброволци, които са готови да даряват кръвта си безвъзмездно?
За съжаление няма. Кръводарителите в България за 2016 г. са едва 24 на 1000 души, което ни поставя на едно от последните места в Европа. Проблемът е още по-сериозен, защото 75% от дарителите са или близки на нуждаещите се или хора, на които им е платено нелегално. В действителност по-малко от 25% са същинските доброволни кръводарители, които даряват безвъзмездно за напълно непознат човек, без да са притиснати от обстоятелствата.
Хората не трябва да бъдат принуждавани да търсят дарители за своите близки, защото така кръводаряването се асоциира единствено с нещо негативно – с болестта на твой близък.
Хората трябва да разберат, че това е най-чистата форма на дарителство и помощ, която могат да окажат. По този начин спасяват човешки живот!
Никой не трябва да бъде убеждаван или принуждаван насила да дарява, но всеки трябва да знае колко е важно. При добро общо състояние на организма, кръводаряването не би могло да навреди, а дори е полезно.
На колко души можем да помогнем при еднократно даряване?
Най-често дарената от един кръводарител кръв се разделя на своите три основни компонента и отиват при различни нуждаещи. Следователно с едно даряване можем да помогнем на трима човека.
Ти самата даряваш ли кръв и защо?
Повече от 60% от хората във възраст на кръводарители не могат да даряват кръв и за съжаление аз също съм сред тях. Въпреки това се старая да им покажа, че те също могат да са полезни, а помощта им е не по-малко ценна от тази на даряващите кръв. Радвай се, ако си сред останалите 40%! Това означава, че си достатъчно здрав и можеш да споделиш здравето си с хора, които имат нужда. Цялата информация за противопоказанията и предпоставките за кръводаряване може да бъде намерена на сайта на БОДК.
Има ли още нещо, което ти се иска да дариш на хората, но не можеш?
Бих искала да даря на хората време. Мисля си, че с годините те осъзнават важните неща, помъдряват, дори стават по-добри, но тогава най-често се оказва, че вече нямат време да живеят.
Какви са плановете ти за бъдещето на организацията?
Много бих искала организацията да се разрасне още повече и от 1300 доброволци да достигнем до 13 000, например. Важна е и финансовата подкпрепа, за да имаме възможност да развием системата и да разгърнем по-пълноценно дейността си в цялата страна. Искаме да достигнем до малките населени места, където има много хора, готови да помагат, но и има много нуждаещи се от помощ.
Планираме провеждане на информационни кампании, кампании за набиране на доброволци и, разбира се, акции за кръводаряване.
Най-важното е да намерим повече желаещи да участват в дейностите на организацията, защото разрастването е прекрасно, но с него нарастват и отговорностите. В тази връзка стартирахме програма за доброволци към сдружението. Всеки заинтересован може да ни пише на мейла или през фейсбук страницата ни, за да получи повече информация за дейностите, в които може да се включи.
За развитието на доброволното кръводаряване и на организацията ни е изключително важно и отношението на отговорните институции. Надяваме се, че ще осъществим по-ползотворен диалог с новия министър на здравеопазването и че новото правителство на България ще обърне внимание на съществуващия сериозен проблем, за чието решаване са необходими промени на всички нива.
А какво планираш за своето собствено бъдеще?
Преди повече от месец станах на 35 години и установих, че се чувствам прекрасно - като на 23, но с повече опит, знания и яснота какво искам. Разочарованията ме направиха по-силна, а победите и хубавите емоции ми показаха правилния път. Планирам да продължавам да трупам знания и опит и да опитам да си остана на 23.
Не на последно място, тази година ми предстои да се омъжа за един прекрасен човек, без чиято подкрепа успехът ми не би бил толкова хубав и би ми било много по-трудно.
Пожелай нещо на нашите читатели!
Пожелавам на читателите Ви смислено ежедневие - не отлагайте хубавите неща за утре, другата година или кой знае кога. Правете добро, четете книги, радвайте се на живота и се усмихвайте повече!
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.