Успелите

Стела Гечева: Младите творци да имат вярва в себе си и да работят много

Стела Гечева е едно от онези млади лица в сферата на изкуството днес, за което ще има какво да се говори. Работи в областта на текстила, живописта, скулптурата и метала. През 2010 г. завършва НГПИ Св. Лука в София и продължава обучението си в катедра Текстил, изкуство и дизайн, в класа на проф. Анна Бояджиева, в Национална художествена академия (НХА). Завършила е магистратура със специалност Метал. Като през тази година специализира скулптура в UH в Хертфоршир, Великобритания. Избрала е България за страната, в която ще се развива.

Кога изкуството зае своето място в живота ти?

За първи път реших, че искам да се занимавам с изкуство в седми клас. Тогава беше времето за кандидатстване и избиране на ново училище. Бях много силна в математиката и се целях в СМГ и елитните езикови гимназии, но исках да се опитам и с рисуване, затова се записах за изпит само в НГПИ (тогавашното СХУПИ). Противно на моите очаквания, майка ми (икономист) и баща ми (инжинер) ме подкрепиха да развия този ми порив. Въпреки че бях приета в най-елитните гимназии в София, привличането ми към изкуството и към тези среди надделя. От тогава до днес, не съм спирала да творя, да уча и да развивам хоризонтите си.

Проектите ти са свързани с отношенията между хората, но какво мислиш, че е отношението на хората към изкуството, което правиш?

Това, което виждам е, че хората са силно заинтригувани, виждат нещо новаторско, атрактивно и провокативно. Интересуват се от идеята, от технологията, от материалите и от цялостната концепция. Това е целта на всеки автор, изкуството му да поощрява, вдъхновява и подтиква зрителя.

Учила си в чужбина. Какво те накара да се завърнеш в България?

Върнах се в България, защото вярвам, че българското изкуство е живо и има нужда от много млади, дейни и загрижени артисти, които да усещат и представят реалността през собствените си очи.

Как намираш артистичните среди в България?

Развива се, но е в наши ръце и има нужда (с риск да се повторя) от будни, работливи, млади души.

Би ли споделила малко повече за инсталацията, която представяш на тазгодишното издание на фестивала за градска култура „София диша“?

Представям инсталацията „Болка”, използвайки хартия и дърво - материали от сходен произход, но имащи различен характер. Създавам обекти, които манипулирам, боядисвам, пръскам, пробождам или разкъсвам, за да постигана искания ефект, чрез който да изразя своето усещане и гледна точка. Показвайки своята „Болка” на фестивала „София диша”, аз искам да я преоткрия и обновя, без да променям нейната същност... Хартиените обекти са заменени с обекти от серията „Болка”. Серията е идейно продължение на инсталацията, която изработих по време на престоя си във Великобритания. Обектите са изработени от дърво, хартия, пластмаса, плексиглас, гума и др. С идеята за създаване на съвременна пластика и нови перспективи.
Чрез използваните материали, искам да покажа връзкатa между прозрачното и плътното, тежестта и лекотата, здравината и крехкостта. Материалите имат различни качества и функция, но те могат да бъдат свързани помежду си и да съществуват в хармония. Точно както са направени човешкия ум и тяло.
Серията показва същността на болката, представяйки я като идеалната форма на сфера, но пробита, счупена и деформирана така, както болката се отразява на душите, телата и мислите ни. В работите ми има също и една много лична за мен препратка. Част от материалите, които използвам в обектите са от мои предишни работи, които аз съдирам, разкъсвам, отнемам и сглобявам отново - прераждам.


Какво ще препоръчаш на младите творци, които тепърва започват своите стъпки в изкуството в България?

Да имат вяра в себе си и да работят много. Сцена за изява има за всички, стига да не е на места, на които трудът бива използван. Не се продавайте евтино. Трудът и въображението ви струват пари!

Повече за изкуството на Стела Гечева можете да откриете на нейния уеб сайт.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.



 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Виктория Цветанова

От град София съм, на 26 години. Завършила съм фотография като през по-голяма част от съзнателния ми живот съм се занимавала именно с това изкуство. Писането винаги ме е влечало като една неразделна част от фотографските ми проекти.

Оставете коментар

0 коментара