"Стих в жест", или как красиви български стихотворения оживяват на жестов език
Поезията е вълнувала човешките души още от античността. Да четеш поезия е нещо прекрасно, нещо омагьосващо сетивата, душата, сърцето, а да слушаш някой с истинска дарба да чете е може би дори още по-вълнуващо. Част от хората, живеещи сред нас, обаче нямаха тази привилегия... досега.
Жестовият език е изключително богат, красив и визуален, което позволява безпроблемната интерпретация дори на изключително сложни и словесно богати произведения. Това споделят Сдружение „Българска история” и компанията Stray Sheep - организаторите на новата доброволческа инициатива "Стих в жест", чиято цел е преводът на някои от най-красивите художествени творби на жестов език.
Според неофициални източници, глухите хора в България са около 120 000 души, които се разделят на различни категории – някои имат пълна загуба на слух и изполват жестов език, други са с частична.
Начинанието стартира на 19 февруари 2021г. с последната стихотворна творба на Христо Ботев – „Обесването на Васил Левски”. Инициаторите казват, че и в бъдеще творбите ще бъдат обвързани с българските празници или със знакови дати от историята ни.