Страх, не страх - отиди и гласувай
До изборите за 45-о Народно събрание остават едва няколко дни, но въпросителните около тях изглежда единствено се множат. Въпреки тежката година, белязана от блокиралата света пандемия на новия коронавирус и тежка политическа и институционална криза у нас, социолозите прогнозират, че най-голямата енигма за предстоящия вот е степента, в която гражданите ще решат да участват в него.
Статистическите данни показват, че в момента България се намира в третата вълна на COVID-19 и без да опитваме да правим експертен анализ, за който нямаме необходимите познания, лесно можем да намерим връзката между притесненията на българите за разпространението на вируса и готовността им да се наредят на опашка пред урните и да упражнят правото си на глас.
Допълнително притеснение носят и хаотичните действия на институциите, които са способни в рамките на няколко часа да променят решенията си на 180 градуса. В крайна сметка често ставаме свидетели на това, че гражданите дори не са наясно кои са актуалните мерки, които трябва да се спазват, за да се предпазим от вируса.
Изключително важно е бъдещите действия на властта да се ползват с обществено одобрение, защото кризата в доверието се оформи като най-сериозната пречка пред фактическото налагане на ефективни мерки през последната година.
Социологията показва ясно, че настоящият парламент, а и изпълнителна власт, не се ползваха с доверие от по-голямата част от обществото (69% надоверие към НС и 64% недоверие към правителството по данни на “Маркет линкс” от 29-и март).
Политическите сили у нас напълно осъзнаха факта, че COVID е водещата тема по света и у нас и вкараха знайни и незнайни лекари и медицински експерти в по-широкия смисъл в листите си. След месец кампания можем смело да кажем, че сме научили повече за идеите на всяка от водещите партии за справяне с кризата, отколкото за управленския ѝ капацитет и визията ѝ за бъдещето.
Неколцина от кандидатите дори опитаха да отрекат съществуването на вируса, опасността от него и необходимостта от масова ваксинация. Поглед към науката, базирана на факти, обаче ясно показва, че такава констатация е далеч от адекватността.
На фона на тази разноцветна палитра от къде адекватни, къде не толкова адекватни идеи изглежда, че политиката има по-важно от всякога значение, защото се отразява на нашето ежедневие. От гласът ни на 4-и април ще зависи дали държавата ще успее най-после да се организира и да ни изведе от настоящата икономическа и медицинска безизходица.
В настоящите условия гласуването изглежда по-необходимо от всякога, за да може максимална част от обществото да получи представителство в парламента. Макар през последните седмици да се акцентира предимно на опасностите, които крие общуването ни навън, то трябва да признаем, че рискът от гласуването по никакъв начин не е по-голям от този при пазаруване в голям магазин.
Нека не се лъжем, за жалост, в повечето изборни секции в България няма опашки от желаещи да пуснат гласа си. Положението не е същото в повечето търговски обекти, но никой не ни убеждава ежедневно да не ги посещаваме, нали?
През последната година умението да претегляме рискове и ползи се оказа решаващо в справянето с непредвидената ситуация, в която живеем. Тази седмица ни предстои може би най-решаващата такава преценка и е важно да я направим правилно. На предишните парламентарни избори, които се проведоха в много по-спокойна обществена и икономическа обстановка, активността беше около 54%. Предвид всичко, което се случи през последната година, е редно да направим така, че тази година тя да е поне толкова висока.
Ето и няколко прости и изпълними съвета за това как да гласуваш по безопасен и разумен начин:
-
Не чакай до последния момент, тъй като тогава е възможно да има опашка.
-
Имай търпение, гласуването отнема броени минути и дори преди теб да има няколко души си струва да изчакаш.
-
Бъди толерантен! За първи път масово ще се гласува с машини, а възрастните по-трудно се адаптират към технологични промени. Дори нещата да се случват по-бавно, имай предвид, че си отишъл да направиш избор за следващите 4 години и няколко минути чакане не са от толкова голямо значение.
-
Измий ръцете си преди да тръгнеш към изборната секция и след като гласуваш, така гарантираш, че няма да пренесеш вирусни частици.
-
Маскирай и носа си.
-
Ако станеш свидетел на нередност, сигнализирай на телефон 02/ 90 112 98.
Така че, страх, не страх - излез и гласувай. Защото от избора ни в неделя зависи твърде много.