Страхотен успех нашите отбори на международния Eco-marathon в Лондон
Отборът на Русенския университет е на 11-то място, а на Техническия университет в София е на 4-то на състезанието Eco-marathon Europe, което се проведе в Лондон.
Това стана ясно в крайното класиране, след като цели 409,5 километра с 1 киловатчас енергия измина русенският болид, а от 52 отбора, декларирали участие в надпреварата, близо половината не преминаха техническите тестове. ТУ пък представи истински автомобил на бъдещето, който е с електромотор, захранван от водородна бутилка.
С футуристично, достойно дори доста смело представяне от българска страна могат да се похвалят наши университети, които участваха в специализирано за целта състезание в Лондон.
След успешното си участие в Shell Eco-marathon 2015, отборът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ бе напълно готов и тази година да отключи пълния си потенциал и да постигне през 2016 г. по-впечатляващо представяне.
Студентите отново се състезаваха в категорията „Прототипи“ с усъвършенствания си футуристичен автомобил, задвижван от електрическа батерия.Подготовката на автомобила за състезанието в Лондон се проведе до края на месец юни. Беше поставена чисто нова задна предавка от тефлон, изцяло обновена спирачна система, контролер за ефективно управление на електродвигателя и волан по подобие на използваните във Формула 1.
При първото си появяване на пистата в тазгодишната надпревара отборът на Русенския университет измина 329 километра и беше шести във временното класиране. Вторият опит завърши с 401,4 изминати километра с 1 киловатчас енергия, а на допълнителния старт отборът надмина поставения часове по-рано собствен рекорд.
Стойността на успеха се повишава от факта, че от 52 отбора, декларирали участие в надпреварата, близо половината не са преминали техническите тестове.
По думите на ръководителя на екипа доц. Георги Христов, голям наклон на специално изградената писта в Лондон е изненадал участниците в състезанието. Автомобилите на някои от фаворитите са дефектирали точно там, но с немалко усилия русенският екип е преконфигурирал драйвера за управление на задвижването и е преодолял изпитанието
Отборът на ТУ се представи с напълно екологична кола, която може да е бъдещето в автомобилостроенето. Тя е с електромотор, захранван от водородната бутилка. На финала българите заеха престижното 4-о място. Първи за поредна година бяха студентите от Нант. Русенският отбор от своя страна заложи на дамската част - колата на момичетата измина 409 км с един киловат час и отборът зае 11-о място.
Още преди стартовете в Лондон тимът на Русенския университет обяви, че ще се бори и за приза „Дизайн на превозно средство“. Наградата признава най-оригиналното превозно средство по отношение на ергономичност, естетика, техническо изпълнение и разход на енергия. По време на посещението на комисията определяща Off-track наградата за дизайн, главният проверяващ е споделил, че нашият автомобил е неговият фаворит още от миналата година.ВИЖТЕ ОЩЕ: SIN R1: ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ СПОРТЕН АВТОМОБИЛ