Успелите

Страната ни с успех на Международната олимпиада по философия

Тазгодишното издание на Международната олимпиада по философия се проведе в периода от 27 до 30 май включително, като българските участници се представиха достойно и завоюваха специални награди при конкуренция от 108 ученици от 50 държави.

Александра Савова от единадесети клас на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ гр. Варна получи почетно споменаване (honorable mention) за отличното си представяне. Нели Димитрова, наскоро завършила Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“ гр. Благоевград, пък получи специален отговор на въпрос от Ноам Чомски.

Словения бе домакин на събитието, като за втора поредна година то се проведе онлайн поради пандемичната обстановка. Лекциите и дискусиите бяха осъществени посредством видеоконферентни разговори съобразно часовите зони при различните участници, а за самия изпит – писане на философско есе по една от 4 теми - беше използвана специална платформа. Въпреки че лекциите на поканените гости, големи имена от сферата на философията, бяха изнасяни виртуално, организацията на олимпиадата позволяваше на участниците да задават директно въпроси на преподавателите.

"Това създаде по-непринудена среда и доближи преживяването до реална физическа среща. Усещането е изненадващо и странно, сюрреалистично. В действителност възможността да чуеш идеите и разсъжденията на хора като Ноам Чомски беше не само интересна от философско гледище, но и вдъхновяваща в личен план", казва пред Успелите Александра Савова.

И двете български представителки участват на международния форум за първи път, след като преминават национален подбор.

"Определено чувствах радост и гордост, но естествено и притеснение и усещане за отговорност, поради желанието да представиш себе си и страната си достойно", споделя Александра.

"От осми клас си мечтаех за класиране на международна олимпиада и много се радвам, че това най-сетне се случи. Горда съм, че бях избрана да участвам в олимпиадата", казва Нели Димитрова.

Относно специалния отговор на Ноам Чомски тя споделя следното:

Въпросът ми към него се отнасяше до тенденцията за обедняване на речника на младото поколение. Той свърза това с повишената употреба на мобилните телефони и социалните мрежи, които довеждат до неправилно разбиране на понятието за приятелство. Ноам Чомски изтъкна, че ако под приятелство се разбира това във Фейсбук, имаме проблем. Въпреки това обаче даде и примери за усилия за преодоляване на тези трудности, така че положението не е безнадеждно.

Сега след като завършва средното си образование, Нели се насочва към следване на право в Софийския университет. Въпреки многократните си участия на национален кръг на олимпиадата по астрономия, тя избира хуманитарните науки за свой път на реализация:

Ще остана в България не защото съм на мнение, че домът ни е идеален, а тъй като вярвам, че с усилията си всеки млад човек, който реши да остане тук, може да допринесе за положителна промяна.

Единадесетокласничката от Варна пък се е ориентирала към сферите на Изкуствения интелект и когнитивистиката. И двете заявяват, че смятат да се занимават с философия и занапред, макар и не като професия.

Посетете сайта на Международната философска олимпиада, за да научите повече за темите, по които са писали участниците, и да видите списъка с победителите.

Снимки: Александра Савова и Нели Димитрова
International Philosophy Olympiad

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара