Успелите

Студент от Медицински университет беше отличен на международно ниво

Студент от Медицинския университет спечели второ място на престижен Международен студентски конгрес в Грац, Австрия. Конкурсът се проведе през юни, като участие в него взеха повече от 70 участници от Европа и Азия. Специално за "Успелите" Трифон споделя:

“Силно съм удовлетворен от тази поредна награда, тъй като тя е висока международна оценка на научната дейност на нашата изследователска група.“ 

Трифон Попов е студент по медицина в четвърти курс в Медицинския университет, гр. София. Той е първенец на випуска в Ловешката езикова гимназия, като владее отлично немски и английски език. От втори курс се занимава с научна дейност съвместно с асистентката по биофизика Д-р Светлана Христова към МУ, която оценява високо способностите му и го представя на научния си ръководител доц. Александър Живков от БАН.

“Още от втори курс, когато се запознах с Д-р Христова и доц. Живков осъзнах, че всъщност искам да се занимавам с научна дейност и тези международни конгреси са идеалните форуми, на които мога да представя и популяризирам нашите научни резултати. Освен това конференциите са чудесно място за нови запознанства с бъдещи лекари от различни държави и специалности. Също така много обичам да пътувам и посещавам нови места.”

На международния конгрес в Австрия, Трифон представи устен доклад на тема „In vitro антираков ефект на композитни цитохром-минерални наночастици“. Казано по друг начин темата на доклада касае белтъка, известен с името цитохром С, който нормално функционира в митохондриите на човека и животните и има ключова роля в програмираната клетъчна смърт. С помощта на този белтък увредените клетки се самоунищожават. 

“В раковите клетки този естествен механизъм е блокиран, но може да се запусне чрез внасянето на външен цитохром С чрез частици-преносители, които се поглъщат чрез фагоцитоза.” - казва Трифон.

Направените експерименти с клетъчни култури доказват, че 97% от раковите клетки умират след 96 часа третиране, а резултатът на българските изследователи е с 1/3 по-висок от получените от други участници. Друг плюс на този метод е че притежава способността да убива само увредените клетки в сравнение с химиотерапията, която не може да предложи такъв висок коефициент на избирателност между увредени и здрави клетки. 

Основният стимул за Трифон да анализира тази тема е голямото ѝ социално значение.

“Раковите заболявания са втората водеща причина за смъртност в България след сърдечно-съдовите, а в Европа са дори на първо място. “

Това не е първият връх, който Трифон покорява. Познат е на международната сцена с други свои подобни изяви, също увенчани с успех. Той е носител на още немалко награди, сред които са Голямата награда (Grand Prix Final) на Международния студентски конгрес RSU ISC в Рига, Латвия. Оглавява класацията и в онлайн секциите на Международните студентски конгреси в Полтава (Украйна) и Бидгошч (Полша).

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Памела Александрова

Аз съм Памела и обичам да подреждам - пространства, мисли, чувства и не на последно място - думи в изречения.

Оставете коментар

0 коментара