Успелите

Студенти от ТУ изработиха авиационен симулатор

Авиационният симулатор е създаден с образователна и изследователска цел.

Трима дипломанти в ТУ от специалност "Авиационна техника и технологии" - Виктор Генов, Мартин Томанов и Симеон Алексиев, съвместно с техния преподавател ас. д-р Димитър Гинчев от Катедра "Въздушен транспорт" при Факултета по транспорта, изобретиха авиационен симулатор.

Идеята е възникнала по време на упражнение по дисциплината "Авиационни прибори и автоматични системи" при ас. д-р Димитър Гинчев. В началото са ремонтирали помещение в 10. учебен корпус на ТУ- София, а след това са се нагърбили с трудната задача да построят авиационния тренажор.

Първоначално финансират проекта със собствени средства, но когато печелят конкурс за иновативни студентски разработки "Студентски иновационен хъб", организиран от Научноизследователския сектор при ТУ- София, те получават допълнителни финансови средства, което им дава стимул да продължат разработката. Целта на този конкурс е да допринася за разработването на експериментални модели и прототипи, както и подаване на заявки и патенти и полезни модели с главното участие на студенти. Работата и подготовката е продължила 1 месец.

В момента тренажорът дава възможност за демонстрация на летателна дейност през различните ѝ етапи в режим "Полет", както и да се симулират полети на леки и тежки самолети и хеликоптери, с опцията да се прибавят и допълнителни модели самолети.

Симулират се различни летища при всякакви метеорологични условия и през части от денонощието. По този начин обучаващите се придобиват важни умения за приборите на различните летателни средства, как да се държат по време на полет, при излитане и кацане, които служат като атестат пред работещите в авиацията.

"Студентите дойдоха сами при мен и ми казаха, че са изявили стремеж да направят авиационен симулатор. Когато за първи път ми споделиха за намеренията си, бях скептичен, но впоследствие показаха, че сътворяването на тренажора е ярък пример, че при нас се учат кадърни, млади хора с бляскаво бъдеще", сподели преподавателят Димитър Гинчев

С помощта на този симулатор се обмисля в бъдещи учебни програми да се провеждат симулирани летателни часове, както и за използване за научно-приложни и изследователски цели от преподавателите и докторантите. Помощ е била предложена от Клъстер "Аерокосмически технологии, изследвания и приложения" (CASTRA). Те възнамеряват да се включат в създаването на симулатори за космически мисии. Предвижда се изграждане на учебен център с тренажор за дронове.

Тази година, на 27-и и 28-и ноември, студентският проект ще вземе участие със забавни демонстрации в предстоящото издание на "Европейската нощ на учените", организирана от Британския съвет, и в научните конференции "БулТранс 2020" и "Хемус 2020", допълват от ТУ- София. Пожелаваме им успех!

Източник: Технически университет- София

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Михаил Георгиев

Уча журналистика 2-ри курс в Софийски университет. Вълнувам се от спорт и обожавам да чета книги.

Оставете коментар

0 коментара