Сухият режим на януари
Миналата година за първи път правих Dry January, но тъй като в последните 2-3 години пия рядко (и много малко) дори преди това исках да пиша по темата. В световен мащаб нагласите към алкохола се променят със значително по-бързи темпове, отколкото в България (и на Балканите), където пиянството е нещо нормално и никой не е алкохолик, защото “мога да спра по всяко време”. Но дали наистина е така?
Защо Dry January не е просто поредното предизвикателство?
През 2013 г. благотворителната организация Alcohol Change UK създава движението, което в следващите 10 години набира изключителна популярност. През първата година официално към предизвикателството се присъединяват 4 000 души, които нарастват до 175 000 през 2023 г. Неофициално стотици хиляди хора в цял свят следват тенденцията и я прехвърлят отвъд този един месец. Правилата са прости и всъщност могат да варират, за което ще говорим по-надолу.
Един месец, януари, без алкохол. Един месец, в който да сме напълно трезвени и да видим как ще се чувстваме. Един месец, в който да усетим промените на психическо и физическо ниво и да преосмислим връзката си с алкохола.
Звучи лесно, нали?
След като декември е един от месеците, в които се консумира най-много алкохол, звучи напълно логично през януари да си дадем почивка. Наред с новогодишните обещания, които много от нас правят (аз не съм сред тези много, но обичам да пиша за тях), Dry January е добър рестарт за организма, почивка от десетките или стотици питиета, които сме гаврътнали (много хубава дума!) по празниците.
Защото се оказва, че "Наздраве" не винаги води до здраве и колкото по-рано го осъзнаем, по-добре.
Има ли ползи от алкохола за здравето ни?
Количеството алкохол, което всеки от нас трябва да консумира е нула. Никакъв алкохол. Шокиращо, знам. Сега ще ме контрирате, че има проучвания как една чаша вино вечер е полезна за сърцето, ракията лекува всяка болест и помага за имунитета и ако пием с мярка, всъщност не вреди. Обаче не е точно така. Ако искате да пиете с мярка, няма да ви спирам, защото следващото най-добро количество алкохол е възможно най-малко. И макар, че наистина има проучвания за ползите от алкохола и всички сме чували за тях (колко удобно), мащабно изследване, което обхваща 195 държави в периода 1990 - 2016 г. стига до заключението, че алкохолът просто няма здравословни ползи. За вас като личност може да прави чудеса, да ви кара да се чувствате по-добре, по-освободени, безгрижни, живи, общителни, но това не променя фактите.
Съвети за Dry January
Може би не искате да спирате алкохола изцяло, а само да го намалите. Може би не смятате, че имате нужда от крайности и резки промени в живота си. Може би не знаете как да започнете или да подходите. Всичко това е напълно разбираемо и нормално. Ако все пак сте решили да се включите, не е късно, и експертите дават полезни съвети как да направите прехода към безалкохолен живот по-лесен.
1. Поставете си конкретна цел
Целта ви може да е определен брой дни без алкохол, конкретен брой питиета, да (не) пиете само в някои дни от седмицата. Когато си поставяте конкретна цел, да речем 3 бири на седмица, не забравяйте да заложите и колко големи да са бирите (примерно бутилка от 500 мл). По-малките стъпки са по-лесно постижими и ако смятате, че трудно ще изкарате целия месец без никакъв алкохол, особено ако сте канени на много събития, поствете си по-скромни цели за начало.
2. Споделете намеренията си
Всичко е по-лесно, когато имаме подкрепа. Затова споделете намеренията си с приятели и близки, може би те също ще искат да се включат. Дори да не е така (защото живеем в България все пак), поне ще са наясно с целите ви и могат да ви ги напомнят, ако се наложи. Или поне да не пречат за изпълнението им.
3. Следете прогреса си и как се чувствате
Знам, че звучи субективно, но всеки ден и всяко неизпито питие е малка победа и крачка към постигане на крайната цел. Ако сте от хората, които са склонни да си записват и да водят дневник, може по-лесно да проследите кога и защо ви се пие, какво провокира нуждата ви от алкохол и защо ви е трудно да се откажете. Всички имаме “спусъци”, които можем да изследваме и да разберем как ни влияят в дългосрочен план.
4. Свържете Dry January с други ваши планове
Да намалите или прекратите консумацията на алкохол е цел сама по себе си, но е хубаво да я обвържем с други наши цели. По-качествен сън, повече активност, дори спестяване на пари. Ако обвържем една цел с друга, много по-лесно можем да я постигнем. Ако да речем сме препили на вечерта, трудно ще станем за фитнес на другата сутрин. Махмурлукът може да доведе до цели дни с липса на продуктивност, така че елиминираме и този проблем. Помислете как консумацията на алкохол влияе на различни аспекти от живота ви и вижте дали и каква промяна има във всеки от тях.
5. Свалете си приложението
Лесен начин да отчитате прогреса си е като свалите безплатното приложение Try Dry: Dry January and beyond. С него може да следите лични цели, калории, спестени пари и да получавате мотивираща информация.
И най-важното: не забравяйте, че дори нещо да се обърка, дори да се подхлъзнете, не трябва да се отказвате. Просто продължавате от следващия ден.
Безалкохолен алкохол
В световен мащаб индустрията свързана с производството и дистрибуцията на безалкохолен алкохол (абсолютен оксиморон, знам) се разраства и през 2023 г. продажбите достигат 20 милиарда долара като отбелязват ръст с близо 20% срещу едва 8% за стандартния алкохол. Дори в България вече могат да се намерят различни видове безалкохолен алкохол, с който се приготвят предимно коктейли. Бирата от години разработва тази ниша и вече е много по-напред от останалите алкохолни напитки, но вече може да се намери безалкохолно вино, водка, джин, ликьори и всякакви други напитки. Все повече заведения предлагат безалкохолни опции и вече дори да правите Dry January или по принцип да не консумирате алкохол, няма нужда да се придържате само към вода, сокове и газирани напитки.
Dry January всъщност е част от по-голямото световно движение sober-curious (буквално се превежда да си любопитен към това какво е да си трезвен), което набира все повече скорост. Младите поколения живеят различно от своите родители и нагласите им към алкохола също са други. Макар и с по-бавни темпове, в България също се случват промени, но още не е дошъл денят, в който ще заявиш, че не пиеш алкохол и никой няма да те пита дали си бременна или на антибиотик. Надявам се и това да се случи в обозримото бъдеще.