Успелите

Със собствени средства пенсионер вдигна паметник на жертви от войни

74-годишният Васил Русев Вълчев от харманлийското село Българин продаде крава с теле, за да направи паметна плоча на убитите войници от родното си село. 31 са жертвите, които село Българин дава в Балканската, Междусъюзническата и Втората световна война. Имената им са издълбани в двуметрова мраморна плоча.

Напоследък често се чува за възрастни хора, които правят щедри дарения с иначе скромните си средства, като по този начин дават и страхотен пример за младото поколение. Споменахме ви вече за Велко Велков, дядо Асен, Георги Атанасов, Мария Жекова и още други, които безвъзмездно и без да се замислят промениха човешки съдби. А кой не е чувал за дядо Добри, превърнал се в икона на доброто? Има ли възраст, която е граница за подобен тип действия? Може би няма.

Поредният подобен случай е дядо Васил от село Българин. Той решава да направи паметна плоча на 31 жертви, които родното му село дава в Балканската, Междусъюзническата и Втората световна война. Той разказва, че за кравата и телето взел близо 2000 лева, което било достатъчно, за да купи плочата и да поръча от фирма за надгробни паметници в Харманли да издълбае имената на падналите във войните. Преди това се е осъществило задължително уточняване на списъка с Военноисторически музей.

Това не е единственият жест на възрастния мъж за родното му село. Преди години дядо Васил продал крава с теле, а с получените пари – към 3000 лева, направил пазарчето в центъра на селото. Пазарчето е точно на пътя Харманли-Тополовград, който минава през центъра на селото. Отсреща е кметството, острани – парк и площад. Направил го с цел да бъде по-красиво и уютно за хората, които пазаруват там: “Гледам ги как закрепват щайгите на парчета тухли и камъни и ми става болно. Исках да е хубаво и красиво, хората с кеф да спират и да купуват”, разказва бай Васил.

Поредният доброволчески принос от дядо Васил е реставрирането на занемарената църква в село Българин. Храмът в е бил построен през 1874 година. Закупува необходимите материали като гранитогрес за пода, камъни, цимент, лепило, улуци и осъществява намеренията си докрай.

Бай Васил си е харесал място за плочата на площада, но последната дума имат чиновниците от общината.

В нашия род даването е традиция. Навремето дядо ми дал 12 овце и една крава, когато България се включва във Втората световна война, разказва бай Васил.
Преди време дядо Васил е работил в Промкомбината “Георги Жечев” в Харманли като шофьор-снабдител. Сега е пенсионер, но отделя от скромните си средства за опазване на българщината в Българин. Той споделя простичко: “Не е достатъчно само да имаш, за да даваш. Трябва да ти идва отвътре”.

ВИЖТЕ ОЩЕ: ДЯДО АСЕН ДАРИ 4000 ЛЕВА НА БОЛНО ДЕТЕ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара