Светлин Наков: България има реален шанс да бъде „Силициевата долина на Европа“
Светлин Наков е вдъхновител на хиляди млади хора, които се интересуват от програмиране и технологии. Той има повече от 15 години опит като софтуерен разработчик, ръководител е на проекти в областта на информационните технологии, преподавател и консултант. Наков е автор на 7 книги за програмиране, лектор е на стотици конференции, семинари и обучения. Зад гърба си има стотици безплатни видео уроци по програмиране и софтуерни технологии с над 100 000 гледания в YouTube.
Той е и притежател на наградата „Джон Атанасов“ за принос за развитие на информационните технологии и информационното общество у нас. А каква е неговата мечта? - Да направи България „Силициевата долина на Европа“.
Кое е най-голямото ти предимство в професията?
Аз съм супер целеустремен. Когато имам цел, правя всичко възможно да намеря начин да я постигна. Освен това съм много вдъхновен, когато искам нещо, фокусиран и не се плаша от работа. Често работя по 12-14 часа на ден, дори и събота и неделя. Мисля, че от значение е талантът ми да откривам оригинални, нестандартни и креативни решения. Непрестанен е и стремежът ми да следвам истински значими за обществото каузи. Мисля, че всичко това ме прави силен в задачите и проектите, в които истински вярвам.
Ако трябва да опишеш професията на програмиста – кои са най-важните думи за нея?
Програмистът е творец и инженер. Той измисля решения, генерира идеи, пише код, тества го, поправя грешките, тества пак - всичко това, докато тръгне или докато не усети, че е в грешна посока и трябва да промени нещо кардинално. Програмистът непрестанно развива и използва своето логическо мислене. Той е обречен на учене всеки ден, цял живот. Добрият програмист постоянно учи, променя се, адаптира се.
Много хора си мислят, че заниманията пред компютър не са особено интересни и интригуващи – как ти би ги опровергал?
Зависи от човека. Всеки трябва да намери своето вдъхновение - професия, която да работи с удоволствие и лекота, за да му носи удовлетворение. Ако програмирането и технологиите те палят, ако те правят щастлив, ако ти носят удоволствие, ако трудно се откъсваш от компютъра, защото програмирането ти е интересно и разпалва желанието ти да работиш още и още, значи си за тази професия.
И обратното: ако усещаш, че не можеш да стоиш по цял ден пред компютъра, скучно ти е или не си на мястото си, искаш да работиш нещо друго, значи програмирането не е за теб.
Какво е СофтУни за теб?
СофтУни е най-голямата ми сбъдната мечта в живота: да давам професия и работа на десетки хиляди млади хора, да ги вдъхновявам да учат, да се развиват и да работят професия, която им носи удовлетворение и висок стандарт на живот. Чрез СофтУни давам възможност на всеки, който иска да опита програмирането и дигиталните технологии, да ги пробва безплатно.
Това е не само моя мисия, това е важна национална кауза: да се увеличат в пъти професионалистите в ИТ индустрията, за да се засили икономиката и така да се подобри чувствително животът на всички българи. Голямата цел е България да се превърне в „Силициевата долина на Европа“.
В момента вече обучаваме повече софтуерни инженери и ИТ специалисти, отколкото който и да е друг в България. Приемаме за обучение в СофтУни по 3000-4000 души на месец. Това дава шанс на десетки хиляди души всяка година да се докоснат до програмирането и при траен интерес да го превърнат в своя професия. Обучаваме успешно стотици деца на програмиране, технологии, логическо мислене и работа в екип.
Кои са най-важните проекти, с които се занимаваш в момента?
Основният ни приоритет в момента е разрастването на обученията в страната. Текат безплатни курсове по програмиране в 28 града. От май месец ще се постараем да увеличим броя градове и да добавим освен програмиране и начален курс за създаване на уеб сайтове.
Това е национална кауза: да дадем възможност на всеки, който иска да се докосне до програмирането, да го направи и ако усети, че му харесва, че му допада, ще иска да се занимава повече, да стане софтуерен инженер и да живее един добре подреден живот с перспективна професия и добра работа.
Борим се за лиценз за гимназия с изключителна насоченост към Информационните технологии, в дългосрочен план ще си направим собствено училище в София, за да подобрим и средното образование за ИТ сектора. Планираме ИТ специалности, програмиране, дигитален маркетинг и дигитални изкуства. Ще поправим още една счупена система: средното образование. Междувременно разработвам нова специалност „системен администратор“, защото ИТ светът не е само програмиране, където сме безспорният лидер в България.
Кои са стъпките в българското образование, които трябва да се предприемат, за да бъдем по-напредничави, по-отворени към новостите, по-полезни?
Държавата да отдръпне монопола си. Това означава, да спре да налага своя изостанал и неработещ модел на образование, да спре да прави нелоялна конкуренция на добрите частни училища, университети и образователни центрове. Ако има финансиране, то трябва да следва ученика, а той сам да избира къде да учи с държавни пари плюс доплащане (ако се изисква). Само в конкурентна среда се ражда качеството.
Вижте какво става, когато има монополисти - например БДЖ е единственият ни железопътен транспорт. Държавата не е компетентна и мотивирана да развива качествено практическо образование, съобразено с нуждите на индустрията и на обществото. Защо работи ИТ сектора? Защото няма държавна намеса, няма регулации, няма държавни стандарти и изисквания. Работи на пазарен принцип, има истинска конкуренция, но и истински стремеж за израстване и съревнование с най-добрите в света и секторът се развива главоломно. Това е правилната посока за образованието - повече свобода.
Кои са основните проблеми в образованието ни и как да ги решим?
Липса на учители, липса на финансиране, липса на достатъчно практически занимания, липса на връзка със съвременността - това са основните проблеми. Днес по-скоро се учат остарели факти и истории, които няма как да вълнуват голяма част от младите хора.
Решението за мен е свързано с премахване на държавния монопол, с истинска образователна реформа и въвеждане на повече свобода. Подкрепа на доказано работещи инициативи като „Заедно в час“, „Уча се“, „Jump Math“ и въвеждането им повсеместно. За мен СофтУни е успешно учебно заведение, защото не спазва държавните изисквания, а прави истинско образование със 70% практика.
Кой е най-големият Ви успех досега? Защо? Кои са трите думи, които описват успеха Ви днес?
СофтУни е най-големият ми успех, защото е направил значително по-добър живота на десетки хиляди. Аз не меря успеха в пари, а в това на колко хора и до каква степен помага. Моят успех е успехът на другите. Най-голямата ми радост е да помагам и то чрез мащабни проекти, създаващи глобална промяна.
Трите думи, които описват успеха ми: образование, практика, промяна.
Защо избра да останеш в България?
Усещам и вярвам, че в България е моето място. В чужбина не се чувствам добре. Сякаш не съм, където трябва. Знам, че в България мога да помогна на повече хора да имат по-добър живот, отколкото в чужбина. Човек трябва да уважава корените си и да помага на обществото в собствената си държава.
Оставам тук, защото усещам, че това е моята национална кауза, кауза за България, за образованието и за напредъка на страната ни. За да стане България Силициевата долина на Европа, пътят е дълъг и труден, но само ако го вървим всеки ден и вдъхновяваме и другите да тръгнат по него, ще имаме напредък!
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.