Световен ден на дарителството на майчина кърма. Дари кърма, кажи "ДА" на пълноценния живот!
Банка за майчина кърма организира събитие за всички майки, участвали в каузата за дарението и получаването на кърма от банката. Заедно те ще отбележат Световния ден на дарителството на майчина кърма на 19 май от 14:00 ч. под мотото „Всяко дарение разказва история“.
Срещата има за цел да събере всички бивши и настоящи дарители с родители, получили помощ от инициативата. Поканени са също и медицински специалисти, лекари, главни акушерки на АГ болници и отделения.
Историята на празника започва от Бразилия през 2004 г. Вече близо двадесет години по-късно, отбелязването на 19 май в календара има за цел да популяризира значението на даряването на кърма на специализирани банки с нестопанска цел. Към момента сдруженията в световен мащаб са повече от 750 в 66 страни, а над 800 000 бебета получават донорска кърма всяка година или 1 милион литра кърма в подкрепа на пълноценното хранене при най-малките.
Всеки ден от май месец EMBA споделя по една история на подпомогнати деца от каузата в Европа. Разказ за първото от българските бебета, подкрепени от Банка за майчина кърма, може да прочетете тук.
Повече за каузата ни разказаха от Банка за майчина кърма:
Защо е важно да даряваме майчина кърма? Има ли недостиг и за какъв мащаб говорим?
Даряването на кърма спасява живота на хиляди недоносени бебета по целия свят. При получателите на донорска кърма вниманието често е насочено върху много малки, недоносени бебета и такива с ниско тегло при раждането. В световен мащаб това са бебета, при които има сериозни научни доказателства за ползите от кърмата. За разлика от други европейски страни, в България донорска майчина кърма получават и бебета с други здравословни проблеми и такива, чиито майки не могат да кърмят, поради различни заболявания. В контекста на пандемията с COVID-19 банката за кърма в София подкрепя естественото хранене и майките, които не могат да кърмят поради прием на антибиотици и други медикаменти.
Банка за майчина кърма в София има нужда от популяризиране на дейността си, за да може да удовлетвори нуждите на повече желаещи донорска кърма бебета.
Кой може да се включи в каузата и как?
Всички кърмещи жени, които имат излишна кърма и желание да помогнат, защото колкото повече кърмещи майки има, толкова повече дарена кърма и нахранени нуждаещи се бебета ще има.
В Банка за майчина кърма е на разположение кабинет по кърмене, където екип от специалисти предлага съвети, помощ и подкрепа, свързани с кърменето, изцеждането и съхранението на кърмата.
Какво непременно трябва да знаем за даряването на кърма?
Банка за майчина кърма приема дарителска кърма както от донорки, които ежеседмично предават кърмата си, така и еднократни дарения от предварително изцедена и замразена кърма, съхранявана в стерилни пликчета или контейнери, на които задължително е написана датата на изцеждане и са спазени основни хигиенни изисквания.
Банка за майчина кърма извършва всички необходими изследвания на дарителките и гарантира безопасността на кърмата.
Важно е да се знае, че ползването на чужда кърма без предварителни изследвания крие рискове от заразяване на бебето със заболявания, предавани чрез кърмата – хепатит В и С, СПИН, сифилис, цитомегаловирус, херпес симплекс, рубеола, хранителни токсикоинфекции, туберкулоза и др.