Световната банка и Европейската комисия повишиха оценката си за българската икономика
Световната банка (СБ) и Европейската комисия (ЕК) повишиха оценките си за България.
СБ завишава очакванията си за растежа на страната ни през изминалата 2016 г., както и за предстоящите две години. Данните сочат разширяване с 3,5% на брутния вътрешен продукт (БВП) на България, което с 1,3% пункта повече спрямо предната й прогноза. Тазгодишният разтеж е с очаквания от 3,2%, което от своя страна бележи ръст с 0,5 пункта, а за следващата - 3,1% или с 0,1 процентен пункт повече.
Банката публикува и първите си прогнози за 2019 г., когато се очаква непроменени темпове на ръст спрямо 2018 г. - 3,1%.
Тази година по-висок ръст се очаква и при Румъния, Черна гора, Туркменистан, Таджикистан, Узбекистан и Албания, но очакванията за темповете в България изпреварват очаквания растеж за региона.
Вчера Министерство на финансите (МФ) съобщи и данните от годишния Мониторингов доклад на Европейската комисия. Брюксел подобрява оценката си за дългосрочната фискална устойчивост на България. В същото време ЕК повишава оценката си за дългосрочната фискална устойчивост на страната и наблюдаваме преместване от средна в ниска категория на риск.
Подобно подобрение, в сравнение с оценките от Доклада за фискална устойчивост за 2015.г, е отчетено единствено за Швеция. При останалите страни не се наблюдава промяна в риска пред дългосрочната фискална устойчивост, с изключение на Унгария, чиято оценка се влошава, съобщават от МФ.