Световното туристическо издание Lonely Planet със статия за България
Lonely Planet е една от най-успешните туристически медии в световен мащаб с книжно издание с тираж от 120 милиона на единайсет различни езика и електронни гидове, които покриват всяка точка от света. Именно тази медия публикува материал за страната ни я препоръчва като целогодишна дестинация за приключенски туризъм.
Не за първи път, а със сигурност не и за последен, световен туристически медиен гигант публикува положителен материал за страната ни. Да припомним, че преди известно време и световноизвестният туристически гид The Guardian публикува материал за България, в който я препоръчва като дестинация с уникални архитектурни и природни забележителности, както и място за почивка. Пътеводителят за приключенци Lonely Planet публикува на сайта си статия с някои от по-любопитните и вълнуващи за чуждестранните туристи места у нас.
Сред набелязаните от авторката Брана Владисавлиевич задължителни спирки за туристите с приключенски дух са познатия с вековните си винени традиции и най-малкият град в България - Мелник, Долината на розите в Казанлък - магично място, което всяка година приканва хиляди туристи от целия свят, Рилският манастир, който е отбелязан като място, в което се преплита история, стоицизъм и духа на българщината, теснопътната железопътна линия Септември-Добринище, което за чужденците си е истинско авантюристично преживяване и китното селце Горно Драглище в полите на Рила - еквивалент на селския туризъм и място, известно с местните си специалитети и съхранени вековни обичаи. Тя не пропуска да отбележи всичко това в своя кратък разказ за интересните кътчета на България.
Още в увода на статията Брана Владисавлиевич въвежда читателя в сензитивните картини на Долината на розите и пивкото българско вино: „Страната на розите и виното крие много история, епикурейски традиции и запазена природа, което я превръща в чудесно място за приключенски туризъм през цялата година“, пише в статията си Владисавлиевич.
Мелник е описан като първокласна винена дестинация, съчетала духа на Възрожденската архитектура и тракийското многовековно наследство и като градчето, от което Уинстън Чърчил редовно е поръчвал от любимата си Широка мелнишка лоза. Долината на розите с нейния ежегоден розобер и вековни традиции в производството на розово масло и Казанлък с обновения си Музей на розата също попадат в полезрението на авторката.
Определено можем да твърдим, че Брана Владисавлиевич се е запознала обстойно с историческата и съвременната културна обстановка на страната ни.
„Пътуването с теснолинейка по пътя Добринище-Септември ти разкрива суровата красота на Пирин, Рила и Родопите и криволичи през виадукти, тунели, изумителни долини и ждрела“, описва впечатленията си авторката. Рилският манастир е посочен като пазител на християнския дух на българина - място със забележителна архитектура и иконопис, скътано между върховете на Пирин планина. За финал, авторката отвежда читателя в разложкото село Горно Драгилище – където „бавната храна“ (slow food), приготвена от изцяло натурални продукти е ежедневие, а не мода и където туристите могат да съчетаят планинския и селски туризъм с участие в работилници по традиционни занаяти или с уроци по български автентичен фолклор.
И тя, както и The Guardian, подчертава, че България е не само дестинация за евтин ски или плажен туризъм, а нещо повече - повод човек да изживее своето приключение, като с нескрито възхищение разказва за своите изживявания в България, за историческите факти, които не пропуска да сподели на своите читатели, и за малките (но не по значимост) природни кътчета, скрити от тежките широки рамене на планините Рила и Родопи. През погледа на Брана страната ни има всичко, което всеки турист може да открие. Тя казва просто „спри и помириши уханието на розите“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: АТЛЕТИ-АМАТЬОРИ ПОПУЛЯРИЗИРАТ КРАЙДУНАВСКИЯ РЕГИОН С ВЕЛОМАРАТОН
Давид Ангелаков
2016-07-20 20:24:08 ReplyМного се радвам,че има родолюбиви млади, като Силвия! Напоследък все повече ги срещам по време на тировете си из прекрасната ни България.