Свръхчовекът с Георги Ненов: Говори Светлин Наков
Както обещахме в представянето на "Свръхчовекът с Георги Ненов: как да живеем живота на мечтите си", регулярно ще ви представяме епизодите от подкаста с кратка текстова извадка на най-добрите моменти от разговора.
Кой е Светлин Наков? Освен, че е съосновател на Software University (СофтУни), той е програмист, автор на книги за програмиране и наистина е запален по обученията.
Повече за това как се става предприемач, дори без да си наясно с това "Що е ДДС или фактура?", чуйте в Епизод №3. А в редовете по-долу, можете да прочетете и част от самия разговор.
Георги: Защо е важно човек да мине през уводния курс по програмиране в Университета и да разбере дали програмирането е за него?
Светлин: Моята мечта е да направим България Силициевата долина на Европа, за което ни трябват голямо количество качествени хора, тоест добре обучени IT и софтуерни, и въобще технологични специалисти, които да правят следващо поколение софтуер и иновации. Едната част е образованието и хората, а другата е предприемаческият дух и екосистема.
И двете се развиват, но дали ще успеем... нека се борим да направим максимума, пък ако се провалим, нека да не сме Силициевата долина на Европа, а да сме локалната Силициева долина на Балканите. Затова, аз съм се насочил към масови курсове, като идеята на Софтуерния университет е да даде възможност на абсолютно всеки, който има желание да пробва програмирането, да го направи.
Георги: Може би е хубаво да уточним, че Софтуерният университет, подобно на нуждите на пазара, се развива и се променя. Защо променяте образователния план толкова бързо? Това е, може би, една възможност, която другите образователни институции нямат пред себе си.
Светлин: Ние се съобразяваме само с едно нещо и това е търсенията на индустрията, тоест какво ще учим в СофтУни зависи от това, какво се ползва в софтуерните фирми, които поемат кадрите, които ние създаваме в Софтуерния Университет. Това налага непрестанно обновяване на учебните планове, учебните програми, на технологиите, на учебното съдържание, дори на методиката на преподаване.
Целта е само една – да става все по-качествено образованието, тоест, все по-голям да е шансът, ако влезеш, да успееш да го научиш, защото между учено и научено има много често, една голяма пропаст. Светлин Наков
Георги: Как успяваш да вдъхновиш младите хора да се присъединят към каузата СофтУни и съответно да разпространяват знанията, които имат?
Светлин: Първо, когато правиш нещо хубаво, винаги намираш съмишленици. Ние даваме професия и работа на хиляди млади хора, това е нещо хубаво, то носи със себе си позитивна енергия – хората го виждат, искат да се асоциират с него, така че кандидати има много. От там нататък е въпрос на отсяване. Ние работим с можещи хора, а не с дипломи, с възраст. Когато правиш нещо хубаво, винаги ще намериш помощ.
Да учиш е нещо, което трябва да се прави всеки ден. Светлин Наков
Очаквайте и останалите гости на "Свръхчовекът с Георги Ненов" в нашия сайт Uspelite.bg с кратка текстова извадка на най-добрите моменти от разговора. Всички епизоди са достъпни напълно безплатно за слушане и сваляне в Soundcloud, Stitcher, TuneIn & iTunes. Или на сайта на Свръхчовекът.
HR на фирма
2017-04-29 17:42:38 ReplyВ този университет се извършва масово промиване на мозъците на записалите го. Обяснява им се, че се търсят стотици хиляди кадри в IT индустрията. След това им се обяснява, че след 6 месеца са едва ли не най-добрите специалисти и реално те са върха, а хората от реалните университети са некадърници, учили неща от времето на динозаврите и за нищо не стават. Резултата е масово производство на некадърници с огромни претенции. Менторите на стажантите в моята фирма ме помолиха да не им пращам хора от това място. Така че е хубаво преди да се пишат подобни хвалебствия да се проверяват малко по-сериозно нещата.
Димитър
2017-04-30 16:53:29"Резултата е масово производство на некадърници с огромни претенции."
Хубаво е ,когато искаш да наложиш авторитет и твърдиш, че хората са некадърници, да се погледнеш сам в огледалото и като HR да научиш пълния член в българския език. Иначе, да, има много пропуски в системата им, но е важно, че се опитват да направят нещо...