Успелите

Тъмната страна на общуването в интернет пространството

Пиша този текст в движение, от телефона си, което е дори по-неудобно, отколкото звучи. Но идеята за него се настани в главата ми и не знам как да я изгоня. Затова избрах по-малкото мъчение (или поне така си мисля).

Като повечето хора на моята възраст прекарвам немалко време в интернет пространството. Не мога да си кривя душата - обичам го. Това, че е истинско и неистинско едновременно е невероятно и пленително. И все пак, докато гледам черното небе над себе си, а колата уцелва дупки и прави писането на touch screen ужасно трудно, не мога да не се замисля за тъмната му страна.

Интернет пространството е магия. Била тя и понякога черна. Защо казвам това? Не познавам човек, който да не е влизал в конфликт с непознати онлайн. И колкото повече пишеш и коментираш, толкова по-често нещата ескалират. Имам приятел, който ми е казвал, че го приема като спорт. И честно казано му се възхищавам заради това.

social-1206614_960_720

Аз съм от хората, които бягат от споровете като от чума. Невинаги съм била такава, но към днешна дата те ме ужасяват. Рядко си позволявам да коментирам в групи и страници, защото, дори когато е добронамерено, винаги се намира някой, който има непреодолимата нужда "да ти обясни нещата" и "да те постави на място".

Нали е демокрация - всеки има мнение и се чувства длъжен да го оповести. Нима не правя същото точно в този момент? Какъв е тогава този двоен стандарт?

Въпросът при мен не опира до чуждите позиции. А до това, че приемам всичко лично. Може би, защото съм личност или защото съм твърде емоционална. По една или друга причина, общуването с непознати в мрежата нито ми се отдава, нито ми харесва. И пак двоен стандарт - това е така само, ако не са добронамерени.

social-1206612_960_720

Могат ли да бъдат избегнати капаните на виртуалното общуване? Ще бъда смела и ще предположа, че е възможно. Просто, ако не си слагаме всичко на сърцето. Ако не взимаме нищо сериозно. Ако помним, че това не е истинско. Защото колко от тези спорове ще се проведат в живия живот? Крещим ли в лицата на непознати какво мислим за държавната политика по даден въпрос? Заговаряме ли случайни хора за снощния епизод на Game оf thrones? Може би трябва? А може би не.

Общуването, във всяка негова форма, е сложно. Една ситуация винаги може да бъде разчетена поне по два начина. А понякога и по десет. Нека не усложняваме нещата с излишен и безсмислен негативизъм. Да се опитаме да бъдем по-добри и по-толерантни. Честна дума - не е толкова трудно.

Бележка от автора: Интернет пространството има и светла страна. В пъти по-обширна от тъмната. Но нека не забравяме, че понякога светлината заслепява.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара