Успелите

Таня Христова - добротворката за Котел и отвъд, която надскача стереотипите

Ерата на коронавируса и социалната изолация започна с новини за масово презапасяване за лични нужди. Дали днес сме в пика, или края на кризата, не е особено ясно, но все по-нужни и въздействащи са историите на онези, които протягат ръка с грижа, подкрепа и дарение за най-уязвимите.

Таня Христова е на 23 години, родом от китния Котел. Освен като психолог в завършеното от нея училище, Таня координира социален проект, свързващ бизнеси и работодатели от Сливен с младежи в неравностойно положение и предимно от ромски произход, какъвто споделя и Таня. Не, не това ме впечатли в първото писмо, с което тя се представи, а фактът, че се занимава с доброволчество от десетгодишна възраст. Това е историята на последното ѝ добротворство във време на пандемия:

„Заедно ще се справим! С грижа за най-малките!“

В разгара на страха, несигурността и разрастващата се безработица Таня осигурява безвъзмездна материална помощ за семейства с бебета и деца до двегодишна възраст в родния си град.

Голяма част от населението на Котел се прехранва с музика, бране на билки, гъби, строителство. В момента всички са без работа, но пък има доста малки бебета. Реших да потърся дарители сред фирми, които търгуват и работят с бързооборотни стоки – памперси, пелени и хигиенни материали.

Броени дни по-късно пристига положителният отговор на „Фикосота“, чийто собственик Красен Кюркчиев преди месец разви стратегия за преодоляване на пандемията с ограничени човешки жертви и икономически загуби. От фирмата не поставят лимит на дарението, а просто питат Таня до колко семейства може да достигне.

Оттам насетне нейното добротворство се разраства в национален мащаб и от 6 до 10 април, 164 семейства от 7 населени места получават памперси, мокри кърпи, капсули за пране и сапун. Освен деца до двегодишна възраст в Котел, инициативата обхваща семейства в Разград, център „Майка и бебе“ в Стара Загора, село Горни Домлян (община Карлово), село Беломорци (община Омуртаг), село Драчево (община Средец) и град Садово (пловдивско).

В по-малките населени места санитарни материали достигат и до домакинства с по-големи деца. Подкрепата се оказва независимо от етническия произход и социалния статус на семействата. Цялата добротворческа операция е осъществена абсолютно безплатно, след като куриерска фирма „ИнТайм“ откликва на призива на Таня и доставя безвъзмездно санитарните материали от Котел до съответните населени места. Там, на терен, съдействие с разпределянето на артикулите сред нуждаещите се оказват здравни медиатори на общинска служба, образователни медиатори от „Амалипе“, познати на Таня доброволци. „Излишъкът“ от дарението остава в Котел – за деца и младежи в Център за настаняване от семеен тип, както и за 46 семейства, ползващи социалните услуги на Център за работа с деца на улицата.

Аз направих това според възможностите си без нито една стотинка собствен принос. Аз дарих време, знания, желание и много надежда, за да стане светът малко по-добър. Инициативата „Заедно ще се справим! С грижа за най-малките!“ се реализира само с това, което всеки може да предостави.

В условията на извънредно положение благородното дело на Таня е възможно със съдействието на общинските власти в съответните места, получили дарението максимално бързо и безопасно. Преди COVID-19 да достигне България, Таня се готви да осъществи проекта „Да говорим“ с подкрепата на Българския фонд за жените.

Фокусът на проекта е върху момичета от малцинствени общности и борбата с традиционните закони на патриархата – ранните бракове, ниската култура относно репродуктивното здраве. Общо взето неща, за които не се говори.

Избухването на пандемията само отлага, но не отменя проекта „Да говорим“, който Таня обещава да задвижи след края на извънредното положение.

Вярвам, че тогава нещата ще бъдат с по-силен ефект, тъй като това даде много голямо отражение върху самата мен като личност и отношението на учениците ми. Те са възхитени и най-високата оценка идва, щом кажат: „Браво, госпожо! Евала! Никой нищо не прави, а вие от нищото успяхте да направите толкова много!".

В СУ „Георги С. Раковски“ се обучават близо 600 деца и младежи от 1. до 12. клас с професионални паралелки „Екскурзовод“ и „Готвач“.

Учениците са предимно от ромски и турски етнос. Много трудно се работи, защото средата е смесена и често се стига до леки конфликти и сблъсъци на култури, но и това се преодолява.

Макар съвсем отскоро да е психолог в училището, Таня има своята рецепта за доверието на учениците.

Давам свобода на идеите им какво да правим и как да работим и съответно им давам насоки. Те имат нужда да са активни, имат нужда да говорят, когато пред тях застане слушател.

Преди да започне работа, Таня е живяла и работила две години във Варна, където завършва висшето си образование със специалност „Социален мениджмънт“. Впоследствие се прибира в Котел, където живеят около 3000 души, основно възрастни хора, от четири етноса – българи, роми, турци и каракачани. У дома Таня носи със себе си едно простичко убеждение:

Когато човек надскочи стереотипите на общността си, в един момент трябва да се върне, за да промени тази общност и онова, което всъщност я е ограничавало.

Възрожденци и будители в Котел и България има още от времето на Раковски. Има ги и днес – във времето на Таня.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Димитър Димитров

Обикновен разказвач на необикновени истории.

Оставете коментар

0 коментара