"Търси се иглика": Помогни на Европа да открие лечебното растение
През пролетта на 2021 г. се случва най-голямата кампания за наблюдение на лечебната иглика (Primula veris) на територията на Европа! Събитието „Търси се иглика“ е с продължителност целия пролетен сезон, в рамките на който всеки човек може да се включи - от деца, през учени до природозащитници!
Търси се иглика през 2021
"Търси се иглика" е общоевропейска кампания, която цели да открие как промяната на местообитанията влияе на популацията на лечебната иглика. Гражданското изследване ще се проведе с подкрепата на местни партьори в Естония, Германия, Обединеното кралство, Швейцария, Словения, Словакия, Хърватия, България, Швеция, Италия, Латвия, Литва, Ирландия, Португалия, Полша, Русия, Дания, Финландия, Унгария, Украйна, Македония, Белгия, Холандия и Чехия. Българските партньори на проучването са Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) и групата във Facebook „Растенията в България“.
Изследването се координира от учените на университета в Тарту и Естонския фонд за природата. Целта на проучването е да открие дали промяната на ладшафтите на континента (специфична географска територия, която съдържа всички природни компоненти - скали, почва, въздух, вода, растителност и животни, и е променлива във времето под влиянието на природните фактори и човешката дейност) е причинила отклонения в "морфичния баланс на игликата". В идеални условия - без активна човешка намеса - близо 50% от игликите ще имат цветове с късо стълбче (S-форми), а другата половина - цветове с дълго стълбче (L-форми).
Нашата роля
Нашата роля в инициативата е проста: излизаме сред природата, откриваме лечебна иглика - специфично пролетно растение, поглеждаме цвета и изпращаме откритията си под формата на снимки в сайта на изследователите. Когато периодът на цъфтеж на цветето приключи, учените анализират събраните данни и представят обобщение от гражданското проучване.
Малко история
Идеята за подобно "общоевропейско наблюдение" на лечебната иглика се поражда благодарение на научно-популярна кампания, започнала през 2019 г. в Естония. Тогава, с участието на учени и любители, са наблюдавани над 200 000 иглики, а събитието променя представите за това как, от една страна, да се изследват местообитанията и видовете, а от друга - каква може да бъде ангажираността на гражданите в този процес.
Данните, натрупани до момента, показват, че загубата на традиционните пасища би могло да наруши баланса на цветовете, което би рефлектирало на жизнеспособността на игликата и възможностите ѝ за опрашване от насекомите. От информацията, получена от изследването в Естония, се вижда системно доминиране на формите с късо стълбче (S-форма), а "честотата на срещане на определна форма е по-вероятно да се отклонява при по-малки популации". Друг интересен извод е, че отклоненията са по-големи там, където и гъстотата на населението е по-голяма.
Тези резултати се нуждаят от допълнителни проучвания и доказателства и това довежда до идеята за общоевропейска кампания. За да имат данни от цяла Европа, изследователите прилагат подхода на "гражданската наука", а уеб платформата прави качването и съхранението на данни по-лесно.
Информация: geograf.bg
Снимки: geograf.bg, eu-citizen.science