Тази пролет засаждаме хиляди фиданки - горите на нашето бъдеще
Пролетта е страхотен сезон, през който природата се връща към цветните си одежди, времето става по-топло, много птици се завръщат и ни радват със своите песни. Ние от своя страна се раздвижваме, започваме да планираме къмпинг приключения и разходки из зелените и прохладни гори. А ето и какви дейности се осъществяват, за да сме сигурни, че животните ще имат дом, а ние ще имаме възможност за горски пътешествия.
Общността на Гората.бг
От началото на месец март всички български общини са поканени да се включат в "проект за масово засаждане на дръвчета". Въпреки извънредното положение, около 100 000 фиданки и млади дръвчета са били раздадени на общините. Планирано е засаждането да започне скоро, а дейностите да приключат до края на ноември.
Създателят на Гората.бг Никола Рахнев споделя:
Сега повече от всякога светът има нужда от добри дела. Всички трябва да правим колкото се може повече добро по всеки възможен начин. Вярваме в утрешния ден, затова не спираме планираните засаждания на 250 000 дървета тази пролет. Благодарен съм, че мога да бъда част от това добро.
Тъй като към момента всички групови събития не са препоръчителни, общността на Гората.бг е прекратила всички свои събития в социалните мрежи. Всички обаче очакваме края на ситуацията, за да се присъединим към каузата за богати и зелени гори. А вие?
Зелени Балкани
В дните от 9 до 14 април СОКОТАБ ЕООД (БЪЛГАРИЯ) и СНЦ „Зелени Балкани – Стара Загора“ организираха и направиха залесяване на 10 дка от Национален парк "Централен Балкан". За създаването на новата гора са използвани фиданки с местен географски произход - 5000 фиданки от обикновен явор (Acer pseudoplatanus), 1000 фиданки от планински ясен (Fraxinus excelsior) и около 100 фиданки от воден габър (Ostrya carpinifolia).
В сайта си Зелени Балкани споделят:
Залесяването ще сложи начало на възстановяването на коренните за района горски хабитати, унищожавани в миналото с цел освобождаване на терени за паша, както и ще допринесе за усвояване на въглеродни емисии и създаване на специфично биоразнообразие в тази част на планината. Подобни дейности са изключително важни за нашата работа, тъй като благодарение на тях се създават устойчиви хабитати, подходящи за заселване на редки и защитени видове птици и животни, за чието опазване Зелени Балкани работи от над 30 години.