Те героично се впуснаха в битката срещу пожарите, но имат нужда от НАШАТА помощ!
В последните дни български градове и гористи местности са обгърнати от огън, до който доведоха изключителните горещини през лятото, но стотици доброволци от цялата страна се борят заедно с пожарникари и горски служители той да бъде потушен. Националната асоциация на доброволците в Република България организира групи от способни доброволци, които с готовност се впускат в мисията пожарите да бъдат изгасени, но екипировката и оборудването са недостатъчни.
Огънят вилнееше в Свиленград, Стрелча и други градове, където обаче доброволци и пожарникари се изправят срещу огнената стихия с цел да ги спасят от тежките последици и опожаряване. Пожарите край град Русе бяха изгасени, но половината гора в кв. Средна кула край Русе изгоря. Високите температури могат да засилят пожарите, но нашите герои не се отказват да помагат с каквото могат. От особено значение за всички тях в този момент са ранцевите пожарогасители, които предразполагат да се работи в труднодостъпни терени с липса вода.
Предимства на ранцевите пожарогасители: Пожарникарите и доброволците имат по-добра подвижност, защото ранцевите пожарогасители са по-леки за носене на гръб, по-бавно да се уморяват и да достигат труднодостъпни места, позволяват точно насочване на водната струя, пестят вода ефективно и са ефективни при гасене на току-що възникнали и малки пожари, особено на открити площи.
Какво още е необходимо като оборудване?
Освен преносими ранцеви пожарогасители (мин. 250 лева), са нужни и моторни резачки (около 500 лева на брой), тупалки, преносими моторни духалки, помпи и лични предпазни средства. Асоциацията се справя не само при обстоятелства, които са свързани с пожарогасене, но и със спасителни операции след земетресения, изгубени хора и наводнения, за това за по-ефективна работа са необходими малко на брой по-скъпи уреди, като термовизионна камера (мин. 10,000 лева), дрон с видеозаснемане (20-25,000 лева) и друго специфично оборудване.
Решенията ще бъдат взети от управителния съвет на Асоциацията и публично обявявани. Цените са според последни покупки и могат да се променят, съобразно условията на пазара., споделят от Фондация BCause.
Как можем да помогнем?
Може да допринесете за каузата като дарите в платформата на Фондация BCause, която организира кампанията, която цели да помогне на доброволците в борбата с пожарите, ТУК.
Също така, може да изпратите дарителски SMS с текст DMS Ogneborec на 17777. Цена 2 лева, а имате възможност и да се абонирате за редовни дарения от 5 и 10 лева, защото доброволците показват днес уменията, което са трупали през годината.
Открита е и телефонната линия 02 901 1298, който е достъпен денонощно за всички граждани, желаещи да съобщят за пожар на властите. 112 –телефонът за спешни случаи продължава да функционира и на него също могат да се подават сигнали.
НЕКА ВИ НАПОМНИМ!
От WWF България, най-голямата природозащитна организация в света, ни напомнят:
Да Не палим огън, да НЕ пускаме пиратки, бомбички или фойерверки.
Да Не изхвърляме стъклени бутилки: те могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.
Забранено е паленето на огън на открито и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 10 м от границите на горските територии, освен на обособените за тази цел места.