Теа Денолюбова: Щастието няма формула, а е лично, чакано, извоювано.
Теа Денолюбова завършва Първа езикова гимназия във Варна, а след това art direction и реклама в Istituto Europeo di Design, Милано. Автор е на книгите „Сложи ме на пауза” и „Боян” (издателство Сиела, редактор Елин Рахнев, илюстратор Кольо Карамфилов.) Представяни са в Брюксел, Лондон и Рим. „Сложи ме на пауза” е преведена и издадена на италиански. През 2014 година Теа е и най-младият поканен автор на литературно четене, организирано по случай Международния ден на поезията в библиотеката към Камарата на депутатите в Рим. Носител е на награда Варна, номинирана е за „полет в изкуството” на фондация „Стоян Камбарев”, печели Първа награда за поезия в конкурса „Петя Дубарова” и други. През 2015 година е един от лекторите в TED, организирано от Американския университет в Благоевград, а сега ѝ предстои такова участие във Варна.
Автор си на две книги. От кога датира страстта ти към писането?
Пиша от малка, случи ми се неприятно събитие, което предопредели какъв ще бъде животът ми по-нататък. Имах нужда да превърна болката в нещо хубаво. Нещо, което да ме лекува. Не знам дали писането е точно страст. Само там се чувствам спокойна, по-скоро бих го сравнила с уютен дом, където знаеш, че някой те чака. Винаги, независимо какво се случва.
Завършила си в Милано, Италия. Какво те провокира да се прибереш в България?
Аз имам нужда да съм при хората, които обичам. При семейството и приятелите ми. Когато съм далеч, ме боли. България е прекрасна. Има нещо тук. Някаква божествена частица. Мисля, че има много какво да се случи в България. Защото тук душата и тялото ми са на едно и също място, а това е безкрайно важно, независимо с какво се занимаваш.
Вече си била спийкър на едно събитие от формата TED в Благоевград. Разкажи ни повече за темата, която избра тогава.
Тогава TED се проведе на английски и мисля, че се получи много хубаво събитие. Говорих за липсите и отсъствията в живота ни. Те рано или късно ни водят до успех, личен или професионален. Никога не можем да ги заличим, но можем да се научим как да живеем с тях. Щастието няма формула, а е лично, чакано, извоювано. Моето щастие е различно от твоето, усмихват ни и ни разплакват различни неща. Не трябва да се съдим.
Темата на предстоящия ти TED Talk във Варна ще е „Завръщането“. Защо избра точно нея?
Защото има смисъл в завръщането. Не само в България или някъде другаде. Има смисъл в завръщането към самите нас, към нещата, които обичаме, към хората, с които искаме да бъдем. Към всичко, което ни е приятно. Ние често бягаме от приятните неща, измисляйки си оправдания. Не е нужно.
Кой е любимият ти TED Talk в световен мащаб въобще?
My philosophy for a happy life на Sam Berns. Трябва да бъде преведен на всички езици.
Кои са нещата, които те вдъхновяват?
Вдъхновена съм, когато съм влюбена. Когато е лято и съм близо до морето. Във Варна. С любимите ми хора. С моята музика. В 4 сутринта и в 6 следобед. Важни часове.
Според теб на какво трябва да наблегнат младите хора, за да се реализират успешно у нас?
Думата реализация малко ме плаши, а мисля, че всички я разбираме по различен начин. За мен това би било да съм щастлива - да ям хубава храна, да пия хубаво вино, да съм с близките ми, от време на време да пътувам и сутрин, когато се събуждам да се чувствам добре. Да правя нещата, които обичам, които ме карат да съм любопитна за още. И всичко това би било плод на правилни избори. И да, на много работа. Така че: умни избори, труд и по-малко мрънкане.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.