"Театър на сетивата" отправя ново предизвикателство - потапя ни в лабиринт от емоции
Mалко повече от година след стартирането на „КРЕАТОРИУМ – лабиринт в лабиринта”, реализиран през 2016 г в копродукция с НДК, Театър на сетивата София представя „ВОРТЕКС” - новия и дългоочакван проект от вида „театър на сетивния лабиринт”.
„ВОРТЕКС” е спектакъл, в който публиката повече от всякога се превръща в съставен елемент от случващото се, в главен герой на сцената на театър, чието развиващо се действие не е непременно свързано с дадено пространство. Протагонистът, какъвто може да бъде всеки един от нас, се разделя с обичайната си идентичност и попада в състояние на неопределеност. Именно тази неопределеност е в същността на вортекса. Своеобразното състояние на вакуум, в което се намираш активира свръхсетивността ти и създава усещане за безтегловност - възможно е когато отиваш нагоре всъщност да слизаш надолу, както и обратното.
При всички случаи ти е гарантирано незабравимо гмуркане във водовъртеж от емоции, интуиции, внезапни мисли и прозрения, сетивни възприятия и копнежи, създаващи възможност за скок в област на неограничени възможности, за прехвърляне и събуждане отвъд границите на обичайното и познато битие.
От "Успелите" се свързахме с Михаил Димов - артистичен директор на Театър на сетивата София, за да ви разкажем повече за тях, това, което правят и това, което можете да очаквате от "Вортекс".
Създадохме го играейки. На игра. Започнахме както винаги от самото място, където се случва спектакъла. Мястото с неговата енергия, история и архитектура ни зададе посоката и пътя, по който пристъпихме за пореден път напред в Неизвестното. Мястото и моментът. Очевидно моментът на Вортекса беше назрял.
Преди време ви разказахме за друг от проектите на "Театър на сетивата", който предизвика сериозен интерес и вълни от участници, а днес, на 4 декември е премиерата на "Вортекс" . И този път, с новото предизвикателство е гарантирано, че посетителите не ще останат пасивни зрители, а активни участници и сътворци, които лично се срещат и взаимодействат с артистите.
Просто "любопитно" е твърде лека дума, когато говорим за истински Лабиринт, който по определение е разтърсващо преживяване. Най-добре е посетителите да влязат без каквито и да е очаквания. Да очакват неочакваното...
Посетителите преминават индивидуално през специално подготвена инсталация-лабиринт, наситена с необичайни сетивни провокации (слухови, осезателни, обонятелни, визуални и вкусови). Избирането на мястото на самото провеждане на спектакъла е също така интегрална част от цялостната идея и представа, която цели да бъде създадена у участниците. Този път, мястото, което са избрали организаторите е Къщата - музей “Панчо Владигеров” (кв. Лозенец, ул. Якубица №10).
Избирането на място за Лабиринт е мистичен и тайнствен процес, в който интуицията играе главната роля. Това е изключително важен момент за нас и обикновено се случва така, като че ли местата сами ни повикват и избират.
Театърът на сетивата има вече 11 годишна история в България, като постоянно ни изненадва със свои напълно нови превъплъщения като сетивните концерти -лабиринти, сетивните градски пътувания и възникването на цялата тишинавтска култура, която тръгна до голяма степен от спектакъла „Институт за изследване на тишината” през 2014 година в кулата Вертиго. Знаем за различни трупи, които работят в подобна посока в различни държави, но особеното при театъра на сетивния Лабиринт е, че където и да поникне расте по оригинален, специфичен начин. Това, което случваме тук е напълно уникално и истинско като живота.
Спектакълът се реализира с партньорството на Галерия „+359 (Водна кула)” и Къща-музей „Панчо Владигеров", а предварително запазване на час и закупуване на билет може да бъде направено на страницата на "Театър на сетивата.