Технологични иновации: My Teletouch
България от няколко години се превърна в едно от startup средищата на Европа. В страната се зародиха десетки, дори стотици иновации, голяма част от които намериха финансирания от различни фондове за рисков капитал и частни инвеститори. Предприемаческата екосистема е определяна за най-добрата в Централна и Източна Европа, а преди броени дни едно от най-авторитетните издания в сферата на дигиталното предприемачество определи България като "The startup champion of Europe". Комбинацията от креативни и предприемчиви хора, ниски данъци и добра възможност за инвестиции правят държавата ни рай не само за българи, но и за чужденци, които искат да превърнат своята идея в работещ бизнес.
За жалост това е един много трънлив път, който минава през поредица от безсънни нощи, лишения и адски много работа. Днес ще ви срещнем с един екип, който вече е на финалната права на своя проект - MyTeletouch, който скоро изкара прототип на иновативното устройство, което превръща смартфона в универсален контролер.
Разкажете ни с няколко думи какво е MyTeletouch?
MyTeletouch е нoво поколение дистанционно, което помага на потребителите да браузват с телефона си на умния си телевизор, игровата конзола и други подобни устройства, като предлага лесен избор между мишка, клавиатура и джойстик. Съвместно хардуер с вграден Bluetooth 4.0 и апликация имате възможност да отворите мейла си на умния си телевизор, да играете игри на телевизора си с вашето семейство или да пазарувате онлайн докато сте пред телевизора. Знаете ли, че за огромен процент от хората по света телевизора е основно средство за забавление. Имаме по-умни телевизори, но използваме едно и също дистанционно от над 20 години.
Стандартните апликации са само за определени модели и имат доста бъгове, ние успяхме да направим повече от тях.
Каква е историята на проекта - как се зароди идеята и как сформирахте екипа?
Всичко се зароди от Startup Weekend Sofia през ноември 2014-та. Там се запознахме заедно с една част от екипа. Основната идея е на Юли, който разработи проекта защото неговото дистанционно за домашно кино сдаде багажа. Лично аз видях проекта и ми допадна, че е хардуер, а не някаква апликация. Всичко започна като на игра. Искахме да видим какво ще направим, а 54 часа по-късно спечелихме. От този момент поисках да се занимавам само с MyTeletouch. След като едвам мигнахме за това време, вече бях влюбен в идеята и поисках да се развие. В началото бяхме петима души, но в рамките на три месеца двама от тях отпаднаха поради техни лични причини.
На каква фаза сте в момента на разработка и кои са следващите ви стъпки на развитие?
Всичко върви по план и съвсем скоро ще изкараме Indiegogo кампания. Разговаряме с няколко електронни магазина, в който да продаваме устройството и до Коледа да можем да доставим част от първите бройки. Първите ни потребители успяха да си го закупят лично от нас и в момента сме в процес на доизчистване на минимални грешки и проблеми.
Има ли интерес от страна на инвеститори към проекта?
Да определено има. Изборът на инвеститор за нас е не просто някой да ни финансира, но и контактите, които ще натрупаме и опита, който ще вземем от всичко това. В тази връзка искам да споделя, че никога финансирането не трябва да е водещо, а какво ще се случи след това.
Къде бихте искали да бъдете след една година в развитието на идеята?
Да създаваме следващото поколение устройство, което ще включва много повече функционалности от сегашното и да помогнем на милиони потребители, за които умният телевизор не е просто вещ, а начин да използват времето си по-пълноценно.
Ние целим да подобрим цялостното усещане как умните телефони и малка хардуерна джаджа могат да направят света по-добро място. Представете си как вашето време не е за постоянното писане на бутоните на дистанионното, а за бързото намиране на информация, която да споделите със семейството си и повечето време за тях.
Какви съвети бихте дали на хората, на които им предстои да минат по пътя, който сте извървяли?
Да вървят по-бързо и да се провалят по-бързо, за да успеят по-бързо. Всичко това звучи изтъркано, но абсолютно вярно. Този начин на мислене се използва в големите корпорации като Apple, Microsoft, Coca-Cola, които имат милиарди приходи и създават допълнителна стойност за потребителите. Всяка стартираща компания носи в себе си искрата да промени живота на огромен брой хора, но дали ще се случи зависи основно от екипа ѝ. Поради тази причина намерете правилните хора, на които да се доверите, намерете проблем и начин за неговото решение, и стартирайте. Сега времето да допуснете всички грешки, а не след петдесет години. Вземете всички неуспехи на известните личности като Чарли Чаплин, Ричърд Брансън, Джак Ма и използвайте техните уроци, за да повярвате в собствените си възможности.