Успелите

Тежката съдба на забранените книги

Можете ли да си представите, че в някои части на Америка и Обединеното кралство книгата Хари Потър се изключва от библиотеките, маха се от училищните програми и даже се гори публично? Като доводите на хората, в специалност - религиозните родители, са, че се установява лош пример и се показват лоши и тъмни същества. Израствайки с поредицата от магически книги, изглежда нереално, но е факт. Хари Потър не е просто едно изключение. Години наред са се забранявали книги с огромен успех, поради редица причини. Те биват най-често политически, религиозни, социални, сексуални и т.н.

Ако започнем от нашите ширини, през периода 1950-1956 в България се създава държавен орган за цензура в областта на литературната и издателската дейност. По същото време се издава „Списък с вредна литература“. Що за понятие е това? Ето и тогавашния отговор:

Вредни са всички тези книги, в които се възхваляват буржоазния морал, частната собственост и се споменава Господа.

Това са думите на Главна дирекция на издателствата, полиграфическата промишленост и търговията с печатни произведения.

Понятието „вредна литература“ има доста широк спектър, но губи някъде смисъла си. Това, което забелязваме е чист контрол върху информацията, която може да получи един човек. „Тютюн“ бива преработена и цензурана. „1984“, която се явява като огледало на тоталитаризма, се забранява в целия Съветски съюз, а за „Лолита“ дори не се знае почти нищо.

Но точно „Лолита“ е пример за книга, която се забранява в редица държави. Почти веднага след публикуването си бива обявена за порнографска. Има още десетки примери за книги заклеймени като неподходящи заради съдържанието или сексуалната си тематика. Освен това историята на човечеството познава и забраната на детски приказки! През 1932 г. губернаторът на Китай обявява една такава за опасна, защото има герои говорещи животни, а за него хора и животни не могат да се поставят на едно и също ниво. Да, знам, и аз съм със същото изражение на изненада, докато пиша тези редове...

Мога да продължа да ви изненадвам, но списъкът със забранени книги е изключително дълъг. Предлагам ви още 20 интересни заглавия, защото тази седмица е специална. Нарича се „Седмицата на забранените книги“ и е стартирана от Американската асоциация на библиотеките в САЩ с цел да се популяризират и защитят книгите, които цензурата дебне.

Този феномен на унищожаване и изгаряне на книги е ясно описан от Рей Бредбъри в „451 градуса по Фаренхайт“. Там, където героите живеят във времена, в които понятията „свобода на словото“ или „литература“ не съществуват.

А ти би ли искал да живееш в един такъв свят?

Човечеството е минало през много периоди, през които малко или много някой се е борил за власт. Печелейки власт, човек може лесно да контролира масата, но винаги ще има някоя борбена душа, която би се противопоставила. Много от забранените книги спадат в такава категория - авторът няма право да предаде мнението, мислите и чувствата си. Толкова думи, предадени на хартия, са горели в пламъци. Но книгата е...

... изкуство 

... друго измерение 

... живот 

Тя е вечна. Тя те учи да мислиш. А критичното мислене, да поставяш нещата под въпрос, е философия, която всеки трябва да владее. И не на последно място... книгата е учител.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Доротея Донова

Дете на света. Обичам пътуванията и чуждите езици - всичко, което те обогатява и кара да надникнеш в някоя друга душа. Обичам и небето във всичките му цветове и палитри, филми с дълбок смисъл, шоколадови торти и аромат на чай от жен-шен.

Оставете коментар

0 коментара