Успелите

Теодор Панайотов: Обграждайте се с хора, които са по-добри от вас в това, което правят

Това е Теодор Панайотов. Завършил Технологично училище "Електронни системи" (ТУЕС), Нов български университет и Singularity University в Калифорния. Работи от малък - в началото в "Орбител", по-късно, след завършването на ТУЕС, получил предложение от Siemens.

Технологиите винаги му били страст. Още на 13 години е записан в една от академиите на Cisco. И така, докато на 20 г. получава най-високия сертификат - CCIE, a също тогава става и сертифициран Cisco System инструктор. Водил обучения в над 20 държави на компании като - Mtel, Макс, Telenor, HPE, British Telecom и др.

През 2010 Теодор започва работа в един от най-големите доставчици на IT обучения - Fast Lane. След около три години усилена работа напуска и насочва вниманието си към компанията, която създава - IT Instructor, а вече и CourseDot. Именно това ни довежда при него. Успял българин, който предпочита да рискува, инвестира и съгради нещо ново, свое и зареждащо.

Какво те накара да напуснеш работата си в добра компания?

Докато работих във Fast Lane, видях пазара на IT обучения отвътре и го опознах добре. Успях да видя най-големите му слабости. Една от тях бе трудното намиране на подходящи инструктори за дадени обучения. Губихме сделки поради липсата на инструктори. Още в края на 2012 г. създадох IT Instructor, която решаваше точно този проблем. Компанията осъществява връзка между инструкторите по света с доставчиците на обучения.

Основният ми мотив беше желанието да направя IT обученията по-достъпни. В момента цените им достигат хиляди евро и това затруднява някои компании, които искат да повишат квалификацията на служителите си. А това е важно, предвид огромния недостиг на добри IT кадри у нас, в Европа и по света. Глобален проблем, който забавя развитието на индустрията. Признавам, че имах и доза късмет, за да привлека подобни компании, да работя за тях и да инвестират в моето обучение. Искам да направя тези възможности достъпни за повече хора.

Каква инвестиция е нужна, за да бъдеш успешен?

Най-вече лична. Изискват се много усилия, време, труд. Трябва да си отворен към новите възможности, постоянно да се развиваш и търсиш начини за подобряване на уменията и контактите си. Необходима е и добра подготовка. Много бизнес начинания могат да започнат и без необходимост от големи парични средства, но това става видно, когато провериш възможностите и имаш ясни цели. Важно е да не се отказваш. Трудности винаги има и често са по-големи от очакваното. Възможности също има и не трябва да губиш кураж.

Не трябва да забравяме, че инвеститорите искат да видят, че екипът е подготвен, има ясни цели, знае къде се намира и какво се очаква от него и разбира се, има идея или бизнес, които решават реален проблем.

Как създадохте CourseDot?

CourseDot  е резултат от наблюденията ми над пазара на IT обучения. Ако една компания иска да проведе курс, тя търси доставчик, предлагат се оферти, намира се инструктор, структурира се и начинът за провеждане на курса - всичко това изисква време.

Целта на компанията ни е да улесни този процес. Имаме онлайн пазар - работим с над 1800 сертифицирани инструктори от 80 държави. Съумяваме да намерим най-добрата комбинация от цена, място, език на провеждане и дати.

На какво залагате, за да сте успешни?

Може да звучи клише, но на първо място е качеството на услугите. Важно е да изградим трайно доверие. Слувало се е да правим сделки, с известен ущърб за нас, в името на изграждане на дългосрочни отношения.

Снимка: Георги Димитров

Виждаш ли подготвени кадри в българските студенти от IT специалностите?

Рабира се. Университетите помагат много в създаването на кадри. Най-малкото - дават добра основа и помагат за формирането на добри умения. Но истината е, че те не могат да смогнат нито на развитието на технологиите, нито на темпото на създаване на кадри. Само университетско образование не е достатъчно, а и доста компании са склонни да приемат хора без него, стига да имат необходимите познания или най-малкото - да видят достатъчен талант в тях.

На какво трябва да се наблегне в изграждането на един IT специалист?

На първо място е изграждането и поддръжката на актуални умения. Добрите IT специалисти са в крак с новите тенденции и постоянно научават нови неща. За много от тях това е дори хоби и те оценяват компаниите, които им дават тази възможност. В едно скорошно проучване се оказа, че 69% от IT специалистите биха сменили работата си най-вече, за да подобрят уменията си.

Започнаха ли компаниите да осъзнават нуждата от инвестиция в обучение?

Постепенно все повече компании и организации виждат, че трябва активна инвестиция в служителите. Основен страх при повечето е това да дадат много пари за обучения, а след това служителите им да напуснат компанията. Затова някои обвързват хората си с договор и повечето се стараят да предлагат по-добри условия и мотивация, за да задържат служителите си. Дори някой да напусне, отваря нови възможности за развитие на нови хора, а и повишава качеството на цялата екосистема.

До какви истини стигнахте, за да предложите качествени обучения?

Че трябва да си много, много бърз. Често компаниите искат да проведат обученията възможно най-скоро. Други пък - променят исканията си в последния момент. Понякога уговореният инструктор е възпрепятстван. Различни фактори се появяват неочаквано - трябва да можеш да реагираш адекватно във всеки един момент. Накратко - трябва да сме бързи, гъвкави и добре подготвени.

А през 2017-а плануваме да продължим да се развиваме с все по-голямо темпо. Подготвяме нови услуги, включително специален портал за корпоративни клиенти, ще обърнем внимание и на В2С. В личен план искам да продължа да развивам уменията си и да отделям време за научаване на нови неща.

Какво е посланието, което искаш да оставиш?

Да не се отказваш дори, когато е много трудно и да не губиш кураж да преследваш мечтите си. Да вярваш в себе си, да си отворен към нови възможности и контакти и да не спираш да се развиваш. Да се обграждаш с хора, които са по-добри от теб в това, което правят.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Емил Томов

Обичам да пътувам, обичам да е с хората, които правят петминутната разходка в парка като околосветско пътешествие - представете си какво е да си цял уикенд с тях! Ако това да се наслаждаваш на живота е талант - смятам, че съм много даровит!

Оставете коментар

0 коментара