Успелите

The Guardian: В България има много повече от евтина почивка на плажа

Всички знаем, че страната ни е уникална що се касае за природа, култура, история и архитектурни забележителности. Няма да изпадаме в подробности и шовинистични похвали за гордостите, които по наследство притежава нашата страна, защото тук една чужденка го прави вместо нас и то по един прекрасен начин. Кейт Ешълби наскоро посещава България и разказва своите преживявания по един много описателен, емоциаонален и докосващ начин, а разказът й е отразен в престижния британски сайт TheGuardian.com.

Пикник сред дивите планински цветя и тучни треви, свеж въздух, жарко слънце, току-що откъснати свежи череши oт близкото дърво и песен, носеща се от дървените греди на къщата, в която е отседнала Кейт със своя съпруг Марк и двете им деца – това e първият спомен и първото нещо, което тя споделя за България. Кейт и нейното семейство отсядат на склона на едно хълмисто селце, наречено "Баба Стана", близо до село Орешак, точно в сърцето на Централна Стара планина.

Това е разказът на Кейт за преживяванията й в България или... България през погледа на Кейт:

Планини, манастири и магазини... има много повече, което да се види в България и това е за предпочитане пред евтината почивка на плажа, казва Кейт Ешълби
Местността, в която отседнахме аз и моето семейство представлява спокоен идиличен кът, който е далеч от всякакви евтини ски или плажни забавления, с които България е известна по света. И все пак повечето хора не мислят да идват тук, заради планинския пейзаж или пък заради световноизвестните фрески и манастири, въпреки че много от тях присъстват като обекти в сайтовете на ЮНЕСКО като световно наследство. По някакъв начин селските райони в България не звучат толкова привлекателно.

Кейт разкрива впечатленията си за необятната и красива природа, уникалните традиции и история на България. Велико Търново - старопрестолният град на България. Фотограф Ролф Ричардсън.

След като пристигнахме в столицата София, с нейните златни куполи на православни църкви, отседнахме в Casa Ferrari – малка приветлива къща за гости. Градът прелива в различни пластове на многовековната история, сливаща се с картината на ежедневието – картина за историята, която разказва как България се е борила за своята независимост от Османската империя в продължение на половин хилядолетие.

Разхождах се в подземното метро, а части от запазените римски улици още могат да се видят, когато човек стъпи на ескалаторите. А горе градските минувачи крачат сред римски амфитеатри и сталинска архитектура, типична за страните от Източна Европа от времето на комунизма. От София директно се отправихме към планинския ландшафт право към Баба Стана. Действително пътните знаци са на кирилица и малко хора говорят английски, което прави навигацията доста интересно преживяване. Но пътищата са лесни за шофиране, с нисък трафик, въпреки че малкото преминаващи шофьори карат доста заплашително.

Селцето е наполовина пусто. Обезлюдени къщи стоят редом до обитаемите, което създава странно чувство за изоставена красота. Местно семейство закусва на открито, а децата играят сред хамбарите. Малко хора все още живеят тук – повечето вече са се преместили в градовете. От време на време някой възрастен селянин, сякаш изникнал от миналото, ще премива и ни подарява усмивка - универсалният език на хората по света, а след това отминава.

Гледката от нашата тераса достига отвъд хълмовете, а над покривите на къщичките може да се надникне далеч към хоризонта, който сякаш се простира над дървени сенници. Серенада от звънчетата на крави и горски цикади се носи от цветните ливади, птици и пеперуди прелитат през сливови дървета, а аз съм оставила, без никакви притеснения, децата да изследват и преоткриват природата около тях.

Земята е все още свежо зелена, дива и недокосната.

Пазаруваме, каквото ни е необходимо от няколко магазинчета в Орешак, където има изложение на керамичния занаят. Там също може да се открие неочаквана актракция за посетителите: очарователно чудатият музей „Черни Осъм“, създаден от местен учител по биология. В музея има препарирани животни, много от които са типични за този регион. Момчетата ни се забавляват много, гледайки нагоре към надвисналите ги мечки.

Това, което не очаквахме да намерим, беше модерен хотел - наскоро откритият Casa Art. Малък и стилен, в него има СПА, индивидуално декорирани стаи и ресторант с отличен сомелиер. Хотелът е изпълнен с фънки цветове и оживено изкуство. Храним се с традиционни за България ястия: сушено месо, риба на грил и свежа шопска салата (типична за страната салата със солени зеленчуци и сирене).

Българската природа, култура и история притежава притегателна сила за чужденците. Снимка: Зоряна Ивченко

Но тихата пасторална природа на това място е нещото, с което ни привлече българската провинция. Казаха ни, че националният парк „Централен Балкан“, където се намират някои от най-големите европейски защитени букови гори, вълци и мечки (и златни орли), е разположен сред планините. Не видяхме никое от изброените, но проучването на тази обширна дива природа и плуването в близките реки ни беше достатъчно.

Шофирайки по пътищата на планината, подминаваме селища, където има многобройни градини изпълнени с рози, а покрай нас минават цигани с каруци с впрегнати коне, с красиви помпони, вързани около вратовете на конете. Малко по-напред, в Чифлик, има натурални топли минерални извори и открити басейни. Там могат да се разгледат и красиви градове, напомнящи за времето, когато страната е била една от най-големите и най-силни европейски империи. В Ловеч, стръмните калдъръмени улички водят до средновековна крепост с изглед към река Осъм. Във Велико Търново, старата столица на България, художници седят в стария град и рисуват позлатени икони върху тъмно дърво. А църквата в Арбанаси съперничи и на най-добрата румънска църква със своите стенописи от пода чак до тавана.

С какво България може да привлече един турист? Разказът на Кейт. Стенописи в Арбанаси, Велико Търново

България може да се похвали с повече от 100 манастира, които са скрити в отдалечените клисури, по високите места на планинските хълмове. Извън Троянския манастир, на 10 минути път с кола от Орешак, има пазарче, където се продава домашен мед, а антични икони са изложени редом до ретро автомобили. Могат да се видят монаси, които бродят по дървените балкони под ефектния портик, изрисуван с апокалиптични сцени. А вътре в манастира, на фона на меката миризма на тамян, се озоваваме пред трите известни икони на Света Богородица. Дълги опашки от миряни се вият, само за да докоснат светите икони и да поставят банкноти в краката й. Тук се усеща вълшебството от енергия, традиции и многовековна история, на фона на впечатляващата архитектура.

Това е земя, където планините са все още богати на традиции и процъфтяваща природа.

Освен всичко тя дава и малко информация за цените в хотелите и къщите за гости. Стаите в Casa Art започват от 25 евро на вечер, а стаите в Casa Ferrari в София - от 46 евро. Обиколки на града могат да се резервират в София с "Люба турс" (Lyuba Tours). Полетът от Хийтроу до София бе осигурен от British Airways.

ВИЖТЕ ОЩЕ: ПОГЛЕДНАХ КЪМ СЕЛО... И ДЪХЪТ МИ СПРЯ!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара