Тинузавър: 3 в 1 - да се научиш, да обучаваш и да майсториш
Когато заговорим за образование, личностно развитие или просто добиване на знания - не пропускаме да споменем "практиката". Тази, която ни е нужна, за да бъдем по-ефективни, устремени и да растем в бързоразвиващата се среда.
Група IT специалисти работят по проект на име "Тинузавър" (Tinusaur). Той е насочен към желащите да обучават, да бъдат обучавани или просто да развият уменията си в сферата на електрониката, роботиката и програмирането. Всичко това е побрано в една платка и, разбира се, добре структуриран проект, с възможностите, на който ще ви запознаем.
На практика Тинузавър предствлява съвкупност от няколко компонента. Първо това са платките и китовете - комплекти, които човек трябва сам да сглоби - вследствие на което се добиват знания в областта на електрониката. Самите платки представляват компютър в много умален вариант и с много малко памет. На второ място идва ред на програмирането - прости неща като това да свържеш към платката светодиоди, бутони и др., които да накараш да светят, мигат и издават звуци. И на трето място идва ред на напредналите - те могат да разработват по-сложни неща като домашна автоматизация (сензори за температура, атмосферно налягане, влажност на въдуха, осветеност и др., релета).
Проектът е разделен на три направления - да научиш, да учиш другите и да направиш. Лицензът му е свободен, както и всички материали, документи, презентации, които ще са в помощ на желаещите да се впуснат в това предизвикателство.
Когато говорим за нов проект обикновено мислим, че целта му е печалба, но в случая нещата стоят по друг начин. Цената на Тинузавър е ниска и целта не е директна печалба, а по-скоро да бъде в помощ на желаещите да изучават електроника или на тези, които искат да преподават на други.
Срещаме се с Невен Боянов, който стои зад проекта Тунизавър заедно с колегите си от "Клуб на програмистите във Велико Търново". Невен е собственик на софтуерен стартъп, в който разработват собствени продукти основно в областта на мобилните комуникации и медицината. От края на 2013 г. работи върху Тинузавър и през миналата година успява да вкара платформата официално в образователната система.
Как се роди идеята за Тунизавър?
Идеята за проекта възникна в края на 2013 г., по-скоро като хоби и занимание за свободното време. Поради интереса към него се разви като продукт, който може да се ползва, както за обучение, така и като част от други проекти. Тунизавър се разработва основно в "Клуб на програмистите във Велико Търново" и се използва като част от работилниците и курсовете, които организираме.
В кой етап от развитието си е?
Проектът отдавна е минал фазата "прототип". Комплектите се произвеждат и продават онлайн повече от две години. Доставили сме китове до над 20 страни по света, които се ползват за обучения, занимания в свободното време или за малки проекти.
Миналата година успяхме официално да влезем и в образователната система. В едно от училищата във Велико Търново по програма учим децата на роботика, като Тинузавър е основната платформа, която ще се ползва. Във Великотърновския университет от тази година ще се изучават микроконтролери и вградени устройства и Тинузавър е отново избраната платфрома за целта на обучението.
Важно е да се отбележи, че проектът е оригинална българска (великотърновска) разработка, изцяло отворен код (open source) и свободен лиценз. Това позволява всеки да ползва, модифицира и разпространява всички материали от проекта според конкретните изисквания и предпочитания.
Какви проекти са правени с Тинузавър?
Понеже самият хардуер не е много мощен, проектите, които могат да бъдат разработени с него, не са много сложни. Основно сензори, които при отделени условия, като температура, светлина, атмосферно налягане, влажност на въздуха и др., правят нещо. Например пускат/спират релета, светлина, издават звуков сигнал и др. Също така Тинузавър може да управлява малък дисплей и има направени няколко елементарни игри с него.
Как могат хората да се сдобият с Тинузавър, да получат обучение и да се запознаят с полезните материали, които предлагате?
Най-лесният начин да се включите в проекта е да подкрепите капманията в Indiegogo - цените, които са заложени там са силно занижени специално за случая. След приключване на кампанията също ще могат да се закупят комплекти, но цената тогава ще бъде малко по-висока, а самият продукт ще бъде достъпен в онлайн магазина ни около месец по-късно. Тези, които са ни подкрепили в кампанията са с приоритет. Всички материали, които подготвяме като част от проекта ще са достъпни онлайн - свободно и безплатно.
Самите обучения провеждаме основно във Велико Търново като част от дейността на клуба, по време на работилниците и курсовете, които правим. При интерес обаче можем да организираме подобни мероприятия и в други градове - правили сме го много пъти през последните няколко години.
Какви са плановете за развитие на проекта?
За тази година сме предвидили разработка на повече онлайн уроци, много видео материали и готов код, който желаещите да се учат, могат да ползват. Предвиждаме и разработка на една много интересна добавка към Тинузавър платката, която ще обявим когато е готова.
Невен Боянов
2017-02-19 13:12:28 ReplyЕто до къде сме стигнали с нашата кампания ...
• Имаме Arduino съвместима платка за $3.
• Надминахме целта на 174% – това е голям успех!
• Остават по-малко от 24 часа от кампанията.
Следващата ни цел в оставащите часове е 200% – помогнете ни да ги достигнем!
Няма помощ, която да е твърде малка за нашата кауза – да дадем възможност на всеки да се научи, да научи друг и да майстори неща – с платките Tinusaur.
Лилия
2020-01-19 11:07:06 ReplyЗдраврйте,
Къде мога да поръчам комплекта?
Венелин Добрев
2020-01-19 14:47:47Лилия, здравейте!
Ето го уеб сайта на Тунузавър - https://tinusaur.info
Поздрави,
Венелин