Успелите

Тодор Божинов: Туристическите блогове са толкова успешни, защото са лични и автентични

Днес почти всеки, който предприема пътуване или за кратко излиза от ежедневието си в мечти за далечно пътешествие, се отбива в туристически блог, за да черпи вдъхновение. Подобно място, пълно с истории, които често изпращам на приятели от други страни, е блогът Kashkaval Tourist на Тодор Божинов. Преди обаче да се захване с него мечтата на Тодор като малък е била да стане футболист, но скаутите на "Арсенал" така и не са дошли на циментовото игрище сред колите в плевенския „Девети квартал“, където е израснал. Затова е станал графичен дизайнер и блогър с безброй хобита. Излишно е да казвам, че обича да пътува, но особено изразена е любовта му към България и Балканите. И най-вече към техните тайни - било то неподозирано красиви местенца, непопулярни местни манджи или куриозни събития от миналото.

Каква бе мотивацията Ви да започнете да вписвате туристически блог?

Идеята за блога кристализира, докато учех магистратура в Германия, но се бях прибрал за пролетната ваканция в София. Още тогава усещах огромна привързаност към България, заради което и се върнах да живея тук, а блогът беше първият израз именно на това. Или конкретно казано, исках да запозная и хората, които не са идвали в България или на Балканите, с уникалните достойнства на нашето невероятно разнообразно парче земя.

Защо избрахте името „Кашкавал турист“?

Повечето читатели сигурно са запознати, че в планината „кашкавал турист“ наричат онази категория пишман планинари, които често-често поспират по пътеката, я за да се подкрепят с парче кашкавал, я за да ударят глътка ракия за отскок, а обикновено изобщо нямат и амбицията за някакъв сериозен преход.

Не, че определям себе си непременно като такъв тип пътешественик. По-скоро ми хареса комбинацията от нещо локално, балканско, звучно и непознато на английски („кашкавал”) и универсално разпознаваемото „турист“. А паралелът с българската фраза е един желан бонус.

Блогът е предназначен предимно за чужденци. Каква е тяхната реакция, когато им обясните какъв е смисълът на названието? Намират ли еквивалент в техния език?

Не се сещам да са ми споделяли някакъв точен еквивалент, но може да се каже, че оценяват играта на думи и че им допада мистериозната звучност на името.

Защо туристическите блогове са по-успешни от официалните кампании?

Защото са лични, автентични, авторски и искрени. Съдържанието им е неподправено, а мотивацията да разкажеш за място, което ти е харесало, е напълно реална. Официалните рекламни кампании просто няма как да достигнат такова ниво на автентичност. Но пък нищо не пречи да си партнират с блогъри!

Как избирате местата, които да посетите и получавате ли отзвук от читатели?

Основно се ровя в Уикипедия, където съм редактор от много години, за по-непознатите краища на България и на Балканите. Често се запалвам и покрай публикациите на колеги блогъри. А чрез Асоциация на собствениците на туристически онлайн медии (АСТОМ) получавам и покани от множество дестинации в региона, които биха искали да бъдат отразени от блогърска перспектива.

Обучавали сте деца на английски език в най-южния континентален град Пунта Аренас. На какво Ви научиха те?

На това, че независимо от различната култура или безумно далечната географска средa, децата са си деца, а и хората са си хора. Както българските деца, и патагонските чилийчета са любознателни, но и пакостливи, умни и схватливи, но и лесно разсейващи се. Да задържам вниманието им урок след урок беше интересно предизвикателство, а и научих много за самия себе си.

А какво предизвика решението Ви да заминете?

Имам някаква вродена страст към далечното и екзотичното и Чили, и Патагония винаги са ми били особено интересни. Самата форма на Чили е причудлива и привлича вниманието. А разнообразието на Чили между най-сухата пустиня на Земята и ледниците, фьордите и пингвините на Патагония го няма никъде другаде.

Конкретно, търсех приключение, предизвикателство и бягство от ежедневието. И в Чили го получих. Така че от все сърце препоръчвам доброволческата програма English Opens Doors на всеки млад българин с отличен английски и жажда за екзотика!

Коя е следващата точка, която искате да достигнете?

Аз съм систематичен човек. От всички балкански държави не съм стъпвал единствено в Албания и Косово, така че логиката и любопитството ме водят към тях. В момента Албания ми се струва по-интересна и разнообразна, харесва ми комбинацията от все още непревзети средиземноморски плажове и диви планини. Така че се надявам от време на време да се подкрепям с парче кашкавал като турист по пътеките на Албанските Алпи това лято!

Снимки: Личен архив


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Симона Янакиева

Съвременна детска литература, радиотеатър, дублаж, изкуство, фолклор и куп мисли с лице на многоточие. Това съм аз.

Оставете коментар

0 коментара