Успелите

Тодор Младенов: За бъдещето можем да се подготвим единствено ние

Днес ще ви запозная с Тодор Младенов. Той е Изпълнителният директор на Sofia Tech Park. Имах честа да се запозная лично с него, когато бях Изпълнителен директор за един ден на София Тех Парк. Още с влизането в офиса му усетих, че ме очакваше там и междувременно отмяташе задачи. Тогава още разбрах, че няма празно и всеки един момент е важен за него.

Тодор Младенов се оказа много земен, искрен и вдъхновяващ човек. Вдъхващ уважение. Акцентираше многократно върху това колко важно е за него, че е минал през всички нива на организацията, за да достигне дотук. Повече за него и заплашва ли изкуственият интелект бъдещето ни, или ще бъде в наша полза, ще разберете в следващото интервю.

Защо е важно човек да мине постепенно през всички нива на една организация?

Най-вече заради възможността да се справяш с различен тип предизвикателства и да придобиеш много ценни умения.

После, ако имаш стремежите, заложбите и възможността да бъдеш мениджър, „чуваш“ по-добре и дори усещаш предизвикателствата или възможностите. Разбираш по-добре екипа си. Знаеш какво може да помогне, за да се развиват хората, да бъдат по-мотивирани и всички заедно да постигате повече.

В днешно време защо трябва да насърчаваме иновациите?

Живеем в свят на много динамични, непрекъснати трансформации. В която и област да работим, ако стоим на едно място, задоволяваме се с постигнатото и не търсим реализация на нови идеи, ние се самоунищожаваме.

В момента, в който спрем, някъде по света, дузина смели и интелигентни личности вече вървят напред, за да направят нещо по-ново, по-добро, по-бързо. Това може да унищожи бизнеса ни, да „открадне“ лидерските ни позиции. От друга страна, създаването на нов продукт или услуга изисква сериозни знания, екип и капитал, без дори да е ясно дали ще се получи нещо, което е продаваемо според очакванията. После следва друго предизвикателство – как да се извлекат максималните ползи за създателя от нововъведението, защото веднъж изобретено, то лесно може да бъде копирано и дори подобрено.

България трябва да подкрепя компаниите, които се решават да създават продукти с висока добавена стойност, защото само това ще повиши жизнения стандарт. Ще създаде условия за привличане и развитие на таланти, които да гарантират дългосрочен просперитет на страната.

Може ли да се каже, че София Тех Парк е трамплин за иновации?

Целият екип на София Тех Парк се стреми да бъде приятел и добър домакин на хората и организациите с иновативни идеи. Вярваме, че наистина можем да превърнем Парка в „адрес на иновациите“, какъвто винаги е бил замисълът му. Горд съм, когато български екипи, работили в лабораториите, печелят първи места, когато пазарът признава български продукти, чиято разработка стартира от нашите сгради, и вярвам, че всички ние, макар и с малко, сме допринесли за това.

На кои хора може да е от помощ в професионалната реализация София Тех Парк?

На смелите. На тези, които вярват, че науката е в полза на хората и тя трябва да работи за тях.

Вярвам, че в София Тех Парк могат да работят млади учени, които да създават иновации, да подкрепят бизнеса и да решават предизвикателства. В Парка има 11 лаборатории, които могат да бъдат липсващият катализатор за подобряване колаборацията между наука и бизнес.

София Тех Парк е и място за предприемачи. Инкубаторът приютява множество стартиращи компании. Създава среда, в която се срещат капитали с идеи.

Какво ново предстои за София Тех Парк от тук нататък?

София Тех Парк е много млад, но динамичен организъм. Развитието му се случва, подобно на стартъпите, т.е. трябва да оцелее и просперира на базата на собствените си предимства. Като млада организация не всички се отнасят с доверие към нея. Така че трябва да мине през трудния път и да израсне.

Най-важният ни приоритет е да развием капацитета и интереса към развойните звена (в лабораториите) и тяхната инфраструктура. Полагаме все повече усилия тези възможности да се маркетират и да привличат интереса на фирми от индустрията. Уникалната инфраструктура и блестящите български изследователи трябва да докажат предимствата, които Паркът носи на българската иновационна среда. Усилено се стремим да привлечем образователни и тренировъчни програми.

Наскоро посетих Южна Корея и видяхме как се случват навременните и качествени иновации – чрез мащабни инвестиции, но в партньорство между правителство, градски власти, банки, рискови инвеститори и обучителни организации.

Изкуственият интелект ще погуби ли човечеството, или ще бъде в негова полза?

Изкуственият интелект вече е част от икономиките и живота на хората. Колкото и футуристични картини да си представяме и независимо колко технологично ще стане работното и личното ни ежедневие в действителност, аз смятам, че хората ще продължат да заемат централно място.

Предпочитам да приема, че изкуственият интелект и технологиите по-скоро ще ни освободят от рутинните задължения и ще ни дадат възможност за фокус върху по-креативни, задълбочени и съществени неща. Да, ще изчезнат доста професии, но това не се случва за първи път в човешката история. Еволюцията е чудесно нещо. Сега просто оборотите са по-високи.

Оцеляват адаптивните и тези, които успяват да запазят чувството си за емпатия и стремеж за непрекъснато развитие. Не мисля, че трябва да се страхуваме от „машините“, нека по-скоро се замислим за отпечатъка, който оставяме, и да не забравяме, че:

всичко, което ползваме сега, всъщност го вземаме на заем от децата си.

Днешното образование подготвя ли ни за бъдещето? Какво трябва да се промени в този аспект?

Мисля, че за бъдещето си можем да се подготвим единствено ние с изборите, които правим.

Дали да учим, какво да учим, колко усилия да полагаме във всеки етап от живота си, към какво насочваме енергията си, зависи само от нас. Училището може да ни даде основа. Останалото е любопитство, любознателност и желание да създаваш, откриваш и твориш.

Ако трябва да се променя нещо в българското образование, бих се спрял на създаване на възможности за творческо и логическо мислене, повече решаване на близки до реалните проблеми и по-малко преразкази на чужди мисли и идеи. И тук говоря най-вече за начина, по който се преподава и се оценяват знания и умения. Би било чудесно да се обръща внимание на индивидуалните таланти у всеки ученик и да се инвестира в тях, а не в постигане на средно добро ниво във всички посоки. 

Какво ще посъветваш – откъде да започнат младите хора, които тепърва прохождат в професионален план?

Да започнат с това, което обичат. Работата трябва да носи удоволствие и удовлетворение.

Всъщност това е най-добрият сценарий. Все пак по-голяма част от времето ни е свързано с работното място. Когато харесваш това, което правиш, можеш да бъдеш по-мотивиран, отдаден и успешен. Кариерата е важна част от живота на човека, но младите хора трябва да са търпеливи (животът не е филм и нещата не се случват със смяна на кадъра) и постоянни, гъвкави и адаптивни. Не харесвам, когато хората „претупват“ нещата и просто отчитат, че нещо е свършено. Трябва желание за „детайл“, разбира се, не до педантичност. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара