Успелите

Томо Симеонов от VMware: Животът и работата в България ме правят щастлив

В следващите редове ще ви срещнем с един софтуерен архитект, завършил образованието си във Великобритания и избрал да продължи развитието си в България. След няколко години работа зад граница и различни перспективи за кариерно развитие там Томо Симеонов решава да се върне обратно и да стане част от екипа на VMware.

Какъв път е изминал през тези години в професионалното и личностното си развитие, какво го е подтикнало да избере България като място, където да гради живота и семейството си, и колко смели са мечтите му за бъдещето? Всичко това и още много ни разказва самият Томо Симеонов в следващите редове.

Ако ти също се интересуваш от кариерните перспективи в България, не пропускай да се включиш в онлайн кариерното събитие Back to the Source, на което Томо Симеонов ще бъде говорител. Събитието ще се проведе на 30 ноември от 21:30 часа българско време (19:30 GMT) и ще те запознае с технологичните предизвикателства, които VMware разрешава, както и с позитивното влияние на компанията върху българската икономика и общество.

А освен с иновационната култура, възможностите за дистанционна работа и бързо кариерно развитие Back to the Source ще те срещне и с личните истории на редица успешни българи, решили да се върнат обратно в родината, за да продължат житейския и професионалния си път. Сред тях е и вдъхновяващата история на Томо Симеонов.

Казвам се Томо Симеонов и съм софтуерен архитект във VMware България. Работата ми е свързана с това, да проектирам новите решения на компанията и да предлагам начини за тяхната реализация. Преди да заема актуалната позиция във VMware, бях старши софтуерен инженер в компанията, но последното ми повишение ми донесе повече отговорности на по-високо ниво.

Личната ми причина да замина в чужбина преди години беше висшето ми образование. Завърших бакалавърска степен в University of Manchester, специалност „Компютърни науки“. В програмата ми беше включена една година стаж – време, през което все още съм студент, но едновременно с това съм в индустрията и работя наравно с останалите, така започна професионалната ми кариера.

По време на следването имах възможност да уча от най-добрите професори в индустрията. Например един от тях е Стив Фърбър, изобретател на ARM процесорна архитектура. Също така най-първият компютър - The Manchester Baby - е създаден в моята алма-матер през далечната 1948 година.

Томо Симеонов

Първата ми работа като стажант беше в екипа на софтуерните архитекти в UBS, ролята до която съм стигнал днес във VMware. Когато завърших университета, се върнах в тази компания като естествена стъпка, за да натрупам опит. Затова избрах да остана в Лондон и да продължа да се развивам.

Преди шест години започнах да се замислям за завръщането обратно в родината. Причините бяха няколко. Първо, не виждах бъдещето си в Англия поради начина на живот, работата и местния климат.

Второ, България предлага отлични перспективи, които все повече се развиват с времето.

Изборът ми беше насърчен и от факта, че исках да работя в компания, където именно технологията е на първото място, и VMware беше най-правилният избор за мен. Тези мотиви и семейството ми ме доведоха обратно в България.

Тази седмица е особено важна за мен, тъй като се навършват шест години, откакто започнах работа във VMware. Днес от мен се очаква да гледам холистично на продуктите ни и да налагам трендове. За тези шест години съм получил три повишения, които показват, че съм ценен не само в българския офис, но и в чуждестранните, тъй като във VMware решенията за повишенията се взимат на глобално ниво.

Това показва, че компанията предоставя много широки възможности за личностно и професионално развитие на служителите си, както и перспектива за растеж на глобалното ниво.

Друг важен елемент за мен е непрекъснатият фокус върху иновации в компанията. Вече имам два издадени патента в САЩ и няколко други са в процес. За мен иновация е, когато се натъкнеш на проблем, за който дори Google не знае. Аз работя в екип, който се занимава със специфични, но изключително значими за компанията дейности. Това включва разработването на продукт, който се ползва от десетки хиляди клиенти на VMware и какъвто само няколко компании в света развиват.

Следователно проблемите, които аз и колегите ми срещаме в ежедневната си работа, на практика още не са решени от друг преди нас.

Патентите на Томо Симеонов

Доволен съм от избора си да се върна в България, защото животът тук ме прави изключително щастлив, а това е най-важното за мен. Създадох семейството си в България. Женен съм и имам малко дете, за което мога да си позволя да се грижа. Не съм съсредоточен само върху професионалното си развитие, каквото беше впечатлението ми от начина, по който се случва работният процес в Англия.

Когато започнах работа във VMware, бяхме между 300 и 400 служители. В момента сме 1500 с идеята да се разраснем до 2500. Много от тези хора са като мен – прекарали известно време в чужбина, решили да се върнат в България и избрали VMware като свой работодател. Това потвърждава факта, че все повече талантливи българи избират VMware като място за професионалното си развитие.

Освен останалите плюсове на VMware компанията има и специална политика за начина на работа – постоянно в офис, хибридно или изцяло дистанционно. Така с някои от колегите ми работим от съвсем различни места в България, като все пак успяваме да изградим ползотворна работна среда.

За мен това е важен елемент от работата, тъй като не всеки човек е от София или има желание да живее там.

Българите в чужбина не трябва да мислят, че връщането в България означава връщане в София.

Има и други възможности. Може би животът в столицата има по-големи предимства, но това далеч не е всичко.

Голяма част от моите приятели и познати в Англия също се замислят за връщане обратно в България, тъй като виждат перспективите тук. Можеш да се занимаваш с това, което обичаш, и да живееш щастливо със свободен достъп до планина, море и наистина прекрасна природа.

Разбира се, не липсват и трудности, но навсякъде има предизвикателства. Например като млад родител срещам трудност в намирането на място в детска градина за детето ми. Това е проблем, който трябва да се разреши в България. Освен това обаче съм донякъде запознат и с образованието в Англия и не бих го избрал за детето си.

По отношение на мечтите и целите, които имам за бъдещето, бих казал, че в момента имам нужда от нова мечта. В професионален план исках да достигна позицията, на която съм сега, преди да навърша 30 години, и го постигнах. Все повече си мисля, че новата ми професионална мечта ще бъде свързана с иновации и патенти – и аз, и компанията имаме общи цели в тази посока.

Първото издание на събитието Back to the Source в Лондон

В личен план мечтаех да имам семейството, което създадох, и сега се грижа синът ми да се развива добре и да бъде щастлив.

Бих посъветвал хората, които тепърва започват кариерния си път, да останат в България, ако имат тази възможност, защото тук има наистина много перспективи. И второ – да черпят знания от тези, които имат повече опит от тях. Забелязал съм, че това е най-важното в кариерното развитие на всеки човек – едновременно да търсиш знания от тези, които имат повече опит от теб, но и да даваш знания на тези, които имат по-малко.

Аз лично винаги съм готов да помогна на хората, които стартират професионалния си живот или започват в компанията. Моето очакване е, че след време те ще правят абсолютно същото.

Това за мен е най-важното – хората тук да се развиват пълноценно, като допринасят и към развитието на останалите.

Освен това бих посъветвал читателите да посетят събитието ни Back to the Source, което ще се проведе на 30 ноември. Вече няколко пъти участвам в това събитие като говорител. Правя го, защото според мен е важно българите в чужбина да разберат, че има възможности и в България – и то не по-малко, отколкото зад граница. Вярвам, че възможността да се развиват професионално и да бъдат близо до семействата си е уникална.

Всеки, който иска да разбере какво би означавало връщането в България, е добре дошъл на Back to the Source, където аз и другите панелисти ще споделим личния си опит.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара