Траян Косев: Ако някой си мисли, че в чужбина е по-лесно, лъже се!
Преди време ви разказахме за момчетата от УНСС, които изведоха България на 5-то място в света след участието си в най-престижното състезание по инвестиционно право – Frankfurt Investment Arbitration Moot Court. Днес ще се запознаем с един от петимата млади таланти, който ни разказа по-подробно за създаването на отбора и за подготовката и труда, които са нужни, за да се достигне това високо ниво. Говорим си с Траян Косев.
Право - една от най-отговорните професии, за която се изсиква много учене. Ти ли избра тази сфера на работа, или тя теб?
Предполагам, че аз съм направил първата стъпка. Истината е, че правото е наука, която изисква отдаденост, човек не може да си позволи да пропусне нещо или да прави компромиси. Затова е важно да обичаш това, което правиш. За щастие, мисля, че с правото си допадаме поне засега.
Как се зароди идеята за създаването на отбора, с който доказахте, че България има място сред първите?
Идеята за отбора по инвестиционно право е продукт и реализация изцяло на нашия треньор – Антон Петров, който преди две години съвсем сам е подел инициативата да създаде първия български отбор. В интерес на истината е редно да споменем, че това е не първият, а по-скоро поредният път, в който успяваме да докажем, че българските студенти по право имат място сред най-добрите. През 2014г. и 2015г. с отбора на УНСС за друго състезание по международно право – Jessup Moot Court Competition спечелихме последователно две големи награди – за най-добри комбинирани писмени защити (за ищец и ответник) в света, както и за най-добри писмени защити за ищец в света на следващата година. Създаването на отборите дължим на една група от хора, които са участвали в такъв тип състезания и след като завършат университет продължават като треньори.
Колко време ви отне подготовката. В какво се изразяваше тя?
Подготовката за едно такова състезание отнема около половин година. Изразява се преди всичко в сериозно четене. Отделяме голяма част от времето си, за да изучим основите на определена област в правото – в случая инвестиционен арбитраж. След това започваме детайлна подготовка по казуса на състезанието. Определяме време за четене, писане и пледиране. Като цяло посвещаваме голяма част от времето си на състезанието.
ПРЕПОРЪЧАНО: БЪЛГАРСКИ СТУДЕНТИ ПО ПРАВО НА 5-ТО МЯСТО В СВЕТА
Срещнахте ли някакви трудности?
Разбира се, трудности винаги има. На първо място това са чисто юридическите препятствия. В България инвестиционният арбитраж не се изучава в университетите, затова първата пречка е не само да изучиш основите му, но и от къде точно да ги научиш. Освен това, винаги когато се работи в колектив е изключително важно всеки един да се сработи с другите. Отборният елемент е най-важният в такъв тип състезания. А да накараш четирима човека да мислят като един изисква много търпение, упоритост и постоянство. Каквито и трудности да сме срещнали, те са направили преживяването още по-стойностно.
Какви качества трябва да притежава един адвокат?
Не съм убеден, че има универсален отговор на този въпрос, а дори и да има, едва ли аз съм човекът, който може да го даде. Това, което аз си мисля, че адвокатите в днешно време трябва да правят е каквото и да им коства, да не се изкушават да нарушат правилата. В моето съзнание адвокатът е човек, който се бори яростно и с всички сили за нещо или за някого. Затова смятам, че адвокатите са хора, които поставят себе си на второ място, а каузите на първо. Надявам се, че ако ми зададете същия въпрос след двадесет години, отново ще ви отговоря по същия начин.
Какво мислиш за младите българи, които заминават в чужбина, за да реализират целите си? Какво би посъветвал тези, които се двоумят по кой път да тръгнат?
Голяма част от приятелите ми са зад граница. Учат, работят и се развиват в други държави. Силно се надявам, че някой ден ще се върнат и ще останат в България. Какво бих ги посъветвал младите, които заминават? Ами всеки сам избира пътя си, живеем във време, в което границите се размиват и хората пътуват непрестанно. Единственият ми съвет е, дори и да излязат от България, да не го правят с мисълта, че бягат от нея. Вече стана банално да повтаряме колко е зле България и как нищо тук не се получава. България е супер място, в което се случват кофти неща, но където и да ходим ние принадлежим тук. Затова мисля, че е добре младите да пътуват, да се развиват извън България, но да не губят чувството си за принадлежност. А ако някой си мисли, че в чужбина е по-лесно, според мен се лъже. Борбата е безмилостно жестока – както в България, така и извън нея.
Какво обичате да правите с момчетата от отбора през свободното ви време? Как си почивате?
Абсолютно същото като всеки млад човек. Не си мислете, че сме асоциални хора, които по цял ден четат. Напротив, дори сме прекалено социални – обичаме да спортуваме, да ходим на кино, да излизаме, изобщо всичко, което е присъщо на студентите. Преди всичко сме приятели, а след това съотборници, колеги и т.н. Напоследък често ходим в Real Life Escape Rooms – забавление, което те откъсва от „виртуалното ежедневие“
Какви са плановете ти и тези на отбора, за близкото бъдеще.
Тук няма да ви изненадам – мислим за следващото състезание. Имаме желание да участваме на друго голямо състезание по инвестиционен арбитраж – FDI Moot, което обаче ще се проведе в Аржентина. Затова търсим финансова подкрепа и се надяваме да получим шанс да покажем на какво сме способни. Разбира се, готвим се и за тежки изпити в университета, които ще се окажат не по-малко препятствие.
ПРЕПОРЪЧАНО: ДО КОЛКО ПОЗНАВАМЕ ПРАВАТА СИ?
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.
K D
2016-05-03 02:05:39 ReplyСъгласна съм, ''борбата наистина е безмилостно жестока'' ,споделям изцяло позициятя му.