Тридневно пътуване в света на изкуството със събитието „Раз-виделяване“
„Раз-виделяване“ е уникален по рода си тридневен творчески цикъл, в който главно място заема изкуството в различни негови форми. Той се състоя от 6 до 9 ноември 2023 г. под купола на Ларгото, в сърцето на столицата.
Във всяка от вечерите беше акцентирана темата за светлината като събитията имаха връзка помежду си и прелитаха естествено. Картините бяха сцена на поетите и допълваха смисъла на словото. Музиката подчертаваше думите и подсилаше магията на преживяването. Надграждането и взаимното допълване между образ, слово и музика майсторски се вплитаха в хармонична симбиоза.
Първата вечер на събитието започна с откриването на изложбата от монументални платна с дигитален колаж, дело на авангардния артист Диляна Ангелова. Сюжетите, запечатани върху картините на художничката, са вдъхновени от древните орфически концепции. Чрез впечатляващ танцово-музикален пърформанс, на фона на древните руини, образите сякаш оживяха и границата между художествените и реални измерения се стопи. Заграденият от мистичните изображения своеобразен оазис подготви мястото за провеждането на следващите изяви от програмата на вдъхновяващия проект, където въздигащата сила на поезията победи „прозата“ на сивото ежедневие.
Втората вечер от „Раз-виделяване“ носеше името "Пилигрим на Светлината". Посетителите се насладиха на словото на известния български поет - Роман Кисьов, в съпровод на арфата на Елица Александрова и флейтата на Пламен Иванов. Посланията от Диляна Ангелова, кореспондираха с посланията от поетичното творчество на Роман Кисьов.
Заключителният ден беше посветен започна с потапяне в приказния свят на поезията на Бистра Сирин. Към мистичното поетично слово се присъединиха въздействащите вокални изпълнения на Елена Хубанова и Иоана Кунчева, Елица Александрова – пиано, и Радослав Николов - китара.
Кулминация и естествен завършек на тридневното пътешествие към просветление и въздигане беше лекцията на акад. Цветан Гайд: „РОДИНАТА НА СВЕТЛИНАТА И СВЕТЛИНАТА НА РОДИНАТА”. Цветан Гайд е идеолог и лидер на автохтонното движение. Автор на редица книги и публикации по темата за Българския произход и идентичност. Той акцентира върху важността на Свещената история на народа ни, на духовната биография на българите, като народ с мисия, носещ култура и цивилизация, стъпващ по древната свещена земя на предците си, в която не е пришълец, но наследник и пазител на извечни ценности. Да се върне народът ни към първичната си мисия да бъде факлоносец и цивилизатор, какъвто е бил в древността.
Поетичните четения и танцовия пърформанс бяха съпроводени от авторската музика на композиторите - Елица Александрова, Нина Томашова-Иванова и Елена Хубанова.
Гост музиканти бяха Радослав Николов - китара, Йоанна-Мария Тодорова - виолончело и Симона Георгиева - тар.
Културната проява се реализира с помощта на Сдружение Академия Орфика, регистрирано към Министерството на Културата по закона на меценатството.