Успелите

Трима ученици отиват на финалите на научното състезание Intel ISEF в САЩ

Младото поколение в България продължава да ни доказва, че е будно и жадно за знания що се отнася до точните науки. Това не е изненада като се имат предвид редиците постижения, които наблюдаваме доста често през последните години.

Пореден пример за това са учениците Паолина Гаджулова, Кристиан Георгиев и Дона-Мария Иванова ще премерят сили със свои връстници от цял свят на състезанието по науки и инженерство Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair). Конкурсът по науки и инженерство ще се състои през май във Финикс. В конкуренцията влизат много от световните млади учени, следващо поколение предприемачи и създатели по теми от технологични иновации до интерактивни роботи и нови начини за третиране на рак.

Да припомним, че миналата година четирима български гимназисти спечелиха награди на същото състезание. Те участваха с три научни проекта в сферите на математиката, физиката и системния софтуер. Петър Гайдаров от Пловдив спечели две награди – втора награда в категория Математика, както и втора награда от Американското математическо общество. Григори Матеин от София спечели четвърта награда в категория Физика и астрономия. Марин Шаламанов от София и Васил Василев от Карлово, които се състезаваха с общ проект, получиха четвърта награда в категория Системен софтуер. Тогава българските гимназисти се състезаваха с 1700 участници от 75 държави, региони и територии

интел ISEF

Тази година проектите на българските ученици, които ще бъдат представени, са в областта на математиката. Паолина Гаджулова е в 11 клас на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“, град Пловдив, а темата на нейния проект е „Симулация на екосистема върху тороидална решетка с три организма“. Другата участничка Дона-Мария е също единадесетокласничка, но на Математическа гимназия „Баба Тонка“ в град Русе. Тя ще участва в състезанието с проект, носещ интересното име „Как да не спечелим от тото?“. Дона-Мария изследва въпрос от теория на кодирането като предлага чисто математическо доказателство на резултати, които до момента бяха известни единствено по изчислителен път. И третото българско присъствие е Кристиан Георгиев, който е в 12 клас на Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в град Пловдив. Той ще се представи с проект, който се нарича „Върху големината на множества от прави в Fn, изпълняващи аксиомата на Волф“. Проектът касае популярната област около множествата на Какея, чиито приложения тепърва шредстои да се изясняват.

Intel International Science and Engineering Fair e най-голямото в света състезание за научни изследвания.  Насърчава милиони ученици да изследват своята страст към развитие на иновации, които променят начина, по който работим и живеем. Intel пое титулното спонсорство на International Science and Engineering Fair през 1997 година като част от усилие за привличане на по-голямо внимание към постиженията по математика и науки, за окуражаване на повече младежи да се посветят на тези области и за подчертаване на влиянието, които тези предмети имат върху бъдещето на иновациите.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара