Трол или приятел? Как социалните мрежи могат да променят животa
Социалните медии и абсолютната анонимност, която позволява интернет, превърнаха митичното същество трол в съвсем реално явление. Троловете станаха заплаха за личното онлайн пространство на всеки и всяка споделена снимка или пост дава почва за техните жлъчни коментари. Злобните забележки от непознати могат да оскърбяват, но посрещнати с хумор и остроумие могат да поставят началото на поредица от добрини.
Комикът Патън Осуалд дава пример точно за това. Освен на сцената, актьорът изявява публично критичното си мнение и в социалните медии. Той има стотици последователи, които се забавляват или оспорват позициите му, но най-важното е, че комуникират директно с него.
От това се възползва и Майкъл Бийти - негов фен или по-скоро трол. В словесната борба се редуват злобни забележки и хапливи коментари между Осуалд и Бийти в Туитър. Така комикът решава да научи повече за опонента си и преглежда личния му профил. Осуалд разбира, че негативните коментари на Бийти са следствие на огорченията му в живота, лошото здраве и финансови проблеми. Анонимният трол вече има лице и история пред Осуалд, който решава да помогне.
Комикът намира онлайн кампанията за събиране на средства за Бийти в платформата GoFundMe, популяризира я през собствения си профил и сам дарява 2000 долара. Неговата постъпка вдъхновява стотици хора, които следват примера му. Започва лавина от дарения и съпричастност, които трогват Бийти. Самият той започва нова кампания в помощ на друг човек.
Всеки сам избира какъв иска да бъде в интернет пространството. Дали да останеш анонимен, да говориш на езика на омразата или да разкриеш себе си и да намериш подкрепа и приятели. Ако историята на Бийти и Осуалд ви е вдъхновила, сигурно вече сте избрали.