Успелите

Цанимир Ангелов: Не е нужно човек да е учен, за да се възползва от науката

Физиката е единствената истинска наука. Останалото е колекциониране на марки.

Този цитат интернет го приписва на различни хора, но в основата си остава същият. За съжаление, аз не обичах физиката (нито математиката) в училище. Никога не съм била човек на точните науки (или на точните мерки в готвенето). Обичам думите, защото с тях можеш да правиш (почти?) всичко и не е задължително две плюс две да е равно на четири. Това не пречи да се възхищавам на хората, които се занимават с (истинска!) наука. С един такъв човек ще те срещна днес.

Много се чудих как да го представя, тъй като това е важно. Името му е Цанимир Ангелов и в момента е магистрант в специалност "Теоретична и математическа физика". Занимава се с преподаване на физика и математика и популяризация на науката. Най-интересното обаче (поне за мен като ненаучен човек) е каналът му QuantumAstronavt в YouTube. Във видеата Цанимир говори на разбираем език, развенчава митове, служи си с факти, засяга актуални теми, ангажира вниманието и същевременно е... ами Цанимир - малко странен и много забавен. Когато го видях и чух за пръв път (водеше лекция за мащабите във Вселената) реакцията ми беше "Точно така изглежда и звучи един млад учен!". 

Преди много години в една далечна галактика е бил състезател по физика и астрономия, печелил е много медали, като най-доброто му постижение в олимпиадите е седми в света на международната олимпиада по астрономия през 2012 г. Когато го попитах кое е най-голямото му постижение в живота, отговорът беше:

Най-доброто ми постижение в целия живот е, че през декември бях в Китай и не хванах коронавирус!

Убедена съм, че вече искаш да разбереш повече за него - на твоето внимание Цанимир Ангелов!

Как и кога се запали по науката?

Имало е много неща, които са ме вкарали в този път, като едно от тях определено е слънчевото затъмнение от 99-а година, а то е и един от първите ми спомени.

Аз и доста други хора свързваме теоретичната физика с Шелдън Купър от "Теория на големия взрив". Защо избра точно нея и по какво си приличате с Шелдън?

Избирането на теоретичната физика е точно обратното на избирането на "точно" каквото и да било. Въпреки че нашите далечни, далечни, далечни братовчеди експериментаторите не го осъзнават, експериментите предшестват теорията на късмет, а когато теорията понякога предшества експеримента, то е резултат от огромен математически труд. Май с Шелдън си приличаме по отношението ни към данъците и към инженерите и експериментаторите. 

Сподели ни нещо интересно (на достъпен език) за работата си.

Нищо не може да напусне пространството под хоризонта на събитията за черна дупка, дори светлината. НО! Обикновено светлината не може да напусне и областта непосредствено над него, защото не се движи в посока точно навън и пада върху черната дупка. Това прави сянката на черната дупка по-голяма от хоризонта на събитията и затова в популярната снимка от миналата година тъмното в средата на изображението не е хоризонтът на събитията, а областта, от която светлината не достига към нас, и много хора се объркаха от това.

Интересуват ли се младите хора от наука, какви са твоите наблюдения?

Младите хора се интересуват интензивно от наука, затова имаме и толкова успешни попълнения в западните университети. Същото е видно и от броя на медалите от световни състезания - той наистина е впечатляващ.

Водиш лекции на различни тематики - за какво обичаш да говориш най-много?

За мен любимата част от лекциите е правенето на оценки. Много често във физиката е невъзможно да дадем точен резултат, а понякога дори не ни трябва. Нужно ли е да знаете дали една бълха е дълга половин милиметър, или цял милиметър, за да кажете дали може да мине през човешка врата? Нужно е да знаем, че вратата е от порядъка на метри, а бълхата - милиметри. В науката има страшно много въпроси, които не изискват точно число, а порядък. Колко време ще е нужно за да се напълни язовир Студена? Месеци или часове?

Ще бъдеш част от Книжен брънч с кауза, пайове и наука - защо се включваш в него?

Сигурен път към промяната е използването на нова информация по логичен начин. Не е нужно човек да е учен, за да се възползва от науката - смартфоните не са измислени от адвокати и счетоводители, но се използват от такива. Например в момента има страшна паника относно 5G мрежите, които според мен са напълно безопасни, но дори да не са, при всички случаи са по-безопасни от колите, изгарящи горива. Кой знае това? Учените! Това събитие дава възможност да популяризираме част от науката, да се повеселим и да подкрепим нашите олимпийци.

Тази подкрепа е една безценна инвестиция в бъдещето на човечеството, защото по всичко личи, че младите учени ще надминат най-смелите ни мечти!

Покрай климатичната криза, коронавирус и други световни проблеми хората все по-често разпространяват фалшиви новини, които всяват страх и паника. Защо е важно в такива моменти да се доверяваме на учените?

Във всеки един момент, а не само по време на криза, учените дават най-коректната възможна информация. Това им е работата - не да дават някаква информация, а да използват най-добрите методи, познати на човечеството, за да достигат до най-коректната информация. Всеки, който твърди различно от научния консенсус, има пълното право да докаже твърденията си. В случай че успее, научният консенсус бива променен. Науката взима предвид всичко, което човечеството знае, за да обобщи и тълкува Вселената. Няма някаква гадна конспирация. Фалшивите новини обаче са страхотна машина за пари...

Завърши с послание към читателите ни.

Помните ли как преди няколко месеца взехте уж маловажно решение, което после ви възпрепятства да спечелите много? Всеки има такива пропуски. Ако пропуснете нашето турбо яко събитие, след няколко месеца ще гледате на него по този начин.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара