Цвета Балийска: Нашето поколение прокарва нови пътеки, но следващото ще е още по-независимо!
Цвета Балийска е артистичен директор и основател на компанията Playback Theatre "Here and Now". Те са независим театър, като фокусът им е към самата публика, точно заради това сa и "playback", по метода на Джонатан Фокс, създаден през 1975г. Млади и амбициозни хора, които искат да имат свобода на действията и изразяването си чрез изкуството и които не попадат в определени норми. Повече за тях, ще разберете в интервюто.
Кои са Playback Theatre "Here and Now"?
„Тук и сега“ е независима театрална компания, която практикува и разпространява playback театъра в България. Артистичният ни екип се състои от 14 души - актьори, танцьори, музиканти. Изнесли сме над 150 представления - както общодостъпни, така и за специални групи. За 43-годишната си история playback театърът се е утвърдил като успешен метод за свързване на хората през изкуството.
Вече шеста година организираме събития, обучения и фестивали в цялата страна. Основатели сме на ежегодния фестивал BG Playback Theatre Gathering. Събитията събират любители на рlayback театъра в България с чуждестранни артисти и преподаватели за творчески работилници, майсторски класове и театрални представления.
„Тук и сега“ е първата българска компания приета като член на световното рlayback семейство International Playback Theatre Network. Представянето ни на фестивала European Playback Theatre Gathering 2017 в Унгария беше толкова успешно, че бяхме избрани за организатори и домакини на следващото му издание през 2020 г.
Международният форум ще се състои в София и ще посрещне повече от 350 playback артисти от цял свят. През август 2017 г. самият основоположник на метода Джонатан Фокс пропътува дългия път от САЩ до България и работи с „Тук и сега“. Неговата подкрепа и окриляваща обратна връзка за работата са безценни за нас.
Как се събра екипът Ви и каква е мисията Ви?
Екипът се събра, за да изследва практическото приложение на playback театъра в подготовката на актьора. Това беше темата на моята дипломна работа в магистратура „Изкуство и социална работа“ (НБУ). Още в самото начало на репетиционния процес започнаха да се случват много вълнуващи трансформации в самите нас.
Получихме страхотни отзиви, а самите ние се чувствахме вдъхновени и обнадеждени. Просто продължихме да се събираме, започнахме да играем на различни места, да трупаме опит и да сформираме своя публика.
Аз започнах обученията си в чужбина и така станахме част от световната playback мрежа. След като имаше желаещи да се обучават, започнахме курсовете, което доведе до началото на BG Playback Theatre Gathering, който се случва всяка година през юни месец и събира както артистите, така и всички желаещи да се запознаят с playback театъра. Тази година фестивалът ще се проведе на 15 и 16 юни с подкрепата на Сдружение Творци и на Гьоте институт София.
Мисията на “Тук и сега” е да вдъхновява, да създава споделено пространство, като помага на хората да се свързват със себе си и с Другия. Не само да приема различните, а да чества разликите и частите на цялото. Мисията на "Тук и сега" е да прегръща страховете, да улавя и изразява съкровеното. Мисията на "Тук и сега" е да разпръсква вяра, светлина и смисъл. Да бъде посланик на промяната.
Какво Ви дава и какво Ви отнема изкуството?
Първата ми реакция е, че нищо не ми е отнело. Ако има нещо, което ми е взимало и продължава да взима - това е съня.
Смятате ли, че има "почва" за развитието на независимите театри в България?
За мен България е прекрасно място за живеене. Природата и хората на първо място, но и това, че можеш да бъдеш новатор в толкова много неща!
Почва за развитие има за всички, които са съгласни да нарушат спокойствието си. Не мисля, че може да има прогрес в каквато и да е сфера без напускане зоната на комфорт. В този смисъл, за независимите театри - също. Щом ние можем - значи има място и за другите!
Преподавам от почти 10 години в създадения от мен Младежки театър „Драмеди“ и ми прави впечатление как младите хора днес искат да работят извън институциите, да следват свои правила и да създават такива.
Нашето поколение прокарва някои пътеки, но следващото ще е още по-независимо!
Какво е посланието Ви към хората и театрите в България?
Да бъдат по-отворени към новото и непознатото - защото там се крие развитието. Обожавам класическия театър, самата аз поставям представления, участвам в такива и ги посещавам като зрител. Но има толкова много отвъд! Театралите, дори някои от моите приятели, не могат да разберат playback театъра, защото в него фокусът не е в хората на сцената, а в публиката. Дори имат съмнения дали въобще е театър. В академиите няма много информация за огромното приложение на театъра и неговите разновидности!
За мен се откри цял един нов свят, когато в магистратурата си се запознах с някои от тях. Светът се променя и в най-добрия случай, изкуството го следва.
Мястото на класическите изкуства не е застрашено от съвременните алтернативи. Напротив - ние заедно работим за едно по-осъзнато, толерантно и подкрепящо общество!