Цвета Петрова: Няма такова нещо като „прекалено късно“, когато човек иска да се научи
Цвета Петрова започва да рисува от много малка. Тя е магистър по илюстрация в Англия, а скоро ще се дипломира. Обожава акварела и работи над многобройни проекти едновременно. В редовете по-надолу, тя ни сподели защо е избрала да пресъздава част от българската митология.
Разкажи ни за мечтата си да създадеш книга с илюстрации на български митологични същества.
Всичко започна преди повече от година, когато завършвах университет във Франция и трябваше да създам дипломната си работа по илюстрация. Отделих много време докато стигна до тематика, която да съм сигурна, че ще държи интереса ми още дълго! Винаги съм се вълнувала от митологията и свръхестественото, и намирайки тези теми в собствената ни култура запали интереса ми да се заема с книжката. Година по-късно проектът вече промени мащаба си значително и издаването на книжката е в действие!
Защо избра да пресъздаваш създания от българския фолклор?
Нашият фолклор е толкова интересен, имаме толкова вълнуващи персонажи, легенди и създания, а за съжаление тези теми не биват показвани достатъчно често в съвременните форми на изкуство.
Това е една от мотивациите ми да представя някои от нашите фолклорни създания в достъпна форма! В книжката има информация за някои добре познати на всички герои (самодиви, караконджули, кикимори...), но и за някои по- малко известни, като блатник, Елен и други. Бих се радвала да дам шанс на читателите ми да научат нещо ново за нашите фолклорни персонажи.
Какви са трудностите, през които преминава един човек на изкуството в днешно време?
Трудности се намират, но има ли желание, има и начин. Не успях да издам книжката си миналата година, но сега опитах отново по друг начин, и нещата потръгват.
Намерих много подкрепа в лицата не само на приятели, но и на напълно непознати хора, които седят творчеството ми - затова е момента съм изпълнена с оптимизъм. Бих казала, че трудност би могло да бъде професионалното осъществяване в тази сфера, което не е новина за никого, но пък е и далеч от невъзможно.
Как може да подкрепим твоето творчество?
Всеки, който желае да ме подкрепи и да продължава да следи моето творчество, може да ме последва в социалните мрежи фейсбук и инстаграм, където качвам редовно нови рисунки и проекти.
Ако изгубиш способността си да рисуваш, какво друго би правила?
Ще взема молива и ще се науча отново! Рисуването не е способност, с която човек се ражда, а нещо, което се научава. Няма такова нещо като „прекалено късно“, когато човек иска да се научи.
Вълнувам се и от други форми на изкуството, например видео-мейкинг, може би бих отделила време на това при подобна ситуация. Открай време ми е било интересно, но никога не съм се захващала с нищо сериозно в тази насока.
Има ли послание, което искаш да стигне до повече хора?
До всички начинаещи художници: да не се обезкуражават, защото смятат че не са достатъчно добри - не е така! И аз често се чувствам по този начин, но това не е нищо повече от още един повод човек да се мотивира и да продължава да твори и да става все по-добър в това, което прави!