Цветни пейки се включват в борбата с вандализма в Шумен
Не би ли било много по-интересно, ако, вместо да рушим построеното, ние го оправяхме и разкрасявахме?
55 пейки в шуменския парк „Кьошковете“ бяха ремонтирани и разкрасени с различни цветни картини и цитати от български филми в рамките на инициативата „Пейки срещу вандализма“.
“Конкретно идеята за пейките ни хрумна след разговор с кмета и зам.-кмета по “Образование и култура” на община Шумен, който ни сподели, че парк “Кьошковете” има нужда от ремонт и ще се радват, ако успеем да измислим нещо креативно. Тогава с Общинския младежки съвет - Шумен ни хрумна идеята да въвлечем и гражданите в целия процес по преобразяването на парка.
Отделно като вдъхновение ни послужи и проектът “Сервиз за пейки” на Destructive Creation, които в рамките на инициативата ремонтираха и боядисаха 100 пейки в цялата страна през 2018 и 2019. Ние се свързахме с тях с предложение за партньорство и няколко месеца по-късно имаме 55 бр. ремонтирани и изрисувани от граждани пейки и съвсем нов облик на парк “Кьошковете”, споделя Петър Бодуров за инициативата.
Изобразените върху пейките картини бяха избрани след конкурс, включващ четири теми - флора и фауна на шуменския край, цитати от известни български филми и книги, Космос и небесни тела, както и геометрични фигури.
За конкурса и участниците Петър разказва:
Както споделихме, целта ни беше да въвлечем гражданите и школите по изкуства в самото преобразяване. Затова решихме, че нашата роля ще бъде да ремонтираме, боядисаме и подготвим пейките, а гражданите да ги изрисуват с предоставени от нас материали. За тази цел организирахме конкурс с 4 теми - “Флора и фауна”, “Космос и небе”, “Цитати от класически български филми” и “Геометрични фигури”, в който конкурс се изискваше гражданите да ни изпратят скица и/или описание на идеята си.
Всяка тема съответстваше на конкретна зона от парка с фиксирана бройка пейки. Получихме над 40 скици. В деня на събитието се включиха над 35 “Екипа”, които най-често бяха майки с деца или приятели дошли да си изрисуват своя пейка. Общият брой участници, които се включиха в преобразяването на парка е над 50.
Като общо впечатление мога да споделя, че проектът се прие много положително. Видимо “екипите” се забавляваха и останаха доволни от резултата. Обратната връзка от граждани, Общинска администрация, медии и местни групи също беше много позитивна, което ни радва много.
Едиствено сега се надяваме да успеем да запазим резултата от проекта за по-дълго. Тук е мястото да благодарим на нашите партньори от Destructive Creation, които помогнаха за целия процес по ремонт, боядисване и логистика на материалите, както и на Община Шумен, която повярва, че можем да се справим с този проект.
Дейностите се осъществиха съвместно с партньорите на инициативата – Destructive Creation. Целта на проекта „Пейки срещу вандализма“ на Общинския младежки съвет в Шумен и Фондация „Подобри“ е да насочи гражданското внимание към вандалските прояви, както и към тяхното преодоляване чрез изкуство.
За въздействието от инициативата, Петър споделя:
В краткосрочен план целта ни беше да достигнем до максимален брой хора и да отворим съзнанието им за подобни алтернативни проекти. Конкретно с графити феста, целта ни беше да представим и докажем на съгражданите ни, че уличното изкуството може да бъде нещо изключително вдъхновяващо и красиво, и че си струва да го развиваме на местна почва.
Дългосрочната ни цел е да развием едно активно гражданско общество, което търси решения на различни проблеми, изгражда партньорства и търси диалог с институции, т.е. контрапункт на пасивни, оплакващи се и търсещи разделителни линии съграждани.
Освен това преди седмица в Шумен бе проведена и друга интересна инициатива - фестивал на графити художници, които вдъхнаха чрез творите си нов живот на множество сиви и надраскани стени.
Накрая, Петър разказва за това как изглежда гр. Шумен и България на неговите мечти, както и как самият той би могъл да допринесе за това:
Благоденстващ зелен град с ефективни и работещи институции, активни и отговорни граждани и силен университет, привличащ ерудирани и интелигентни млади хора. Сигурен съм, че това би привлякло и нови високотехнологични предприятия, които ще могат да създават продукти с висока добавена стойност и ще “завръщат” и “привличат” наши приятели и съграждани, които по една или друга причина са заминали от нашия град. Считам, че Шумен има предпоставки за това и че си струва да се боря и работя за тази мечта.
Горе долу в този контекст мечтая и за България. Считам, че ако се фокусираме върху силните си страни, загърбим поне малко личния интерес, научим се да спазваме закона и да поемаме последствията от нашите действия, бихме могли да живеем в благоденстваща България.
А с какво мога аз да спомогна за всичко това?! С труд, идеи, енергия и малки стъпки, които да водят към реалирането на тази мечта. Неслучайно нашата фондация се казва “Подобри”. Нашата цел е да сме по-добри от вчера и подобряваме непрекъснато средата около нас.