Успелите

Творчество в ежедневието: Декоративни градински подпори

Едно от най-забавните предизвикателства в градината е да се направят най-баналните и практични неща интересни. Вместо случайни различни по височина и форма колове за подпиране на растенията,  с малко повече въображение и време можем да си направим артистични подпори. Например, да боядисаме или изрисуваме с красиви цветове гладки еднакви колове или да оплетем, усучем или навием тънки  върбови клонки в различни форми, така че по тях да се вият и прикрепят растенията.

Естествено, подпорите е добре да кореспондират на естетиката и стила на градината. Правилните и повтарящи се форми са по-подходящи за градини с модерно звучене и изчистена композиция, докато ръждясалият метал и оплетените върбови клонки са подходящи за градини с по-диво, природосъобразно или традиционно настроение.  

Подпорите могат да са разположени симетрично, в редове, една срещу друга, в центъра или например в ъглите на цветните лехи. Добре е да се подредят, следвайки дизайна и замисъла на градината. Декоративните подпори могат да внесат вертикалност в пространството, както и да са впечатляващи акценти. Те са ефектни целогодишно.  

И в двата случая, когато са покрити с растения, както и когато растенията са без цветове и листа, силуетите са красиви и скулптурни. Подпорите изглеждат впечатляващо и когато са заскрежени или покрити с малко сняг.

Когато подбираме подпорите е добре стабилността им да е съобразена с вида и големината на растенията, които ще подпират. Най-общо градинските подпори са два вида: по-едри, с архитектурен силует, по които разнообразни увивни и катерливи растения могат да растат. И ниски, с височина 40-60-80 см, които да се използуват за подпиране на индивидуални растения, започнали да се накланят.

Големите растителни подпори са арките и перголите. Арките се подходящи за рамкиране на вход или на изглед в градината. Перголите са дървени или метални конструкции от вертикални колони и хоризонтални ребра/летви, които комбинирани с увивни растения образуват ажурна сянка. Перголите могат да се разположени по протежение на алея, да свързват две части на градината или да оформят площадка за сядане. И перголите и арките могат да са изработени в различни стилове, кореспондиращи на стила на градината. А можем да си ги направим и сами. Например, от дървени греди или от метален винкел.

По арките и перголите могат да се увиват и катерят микс от растения или да са покрити само с един вид. Много красиви са увивните рози, вистарията,  лоницерата, текомата, партеноцисуса, клематиса. Интересни съчетания могат да се направят с комбинации между увивните и засадените в основата на конструкцията растения. Например, пергола, гъсто покрита с ярките жълти  гроздове на златния дъжд, а в основата ѝ посаден цъфтящ в лилаво сибирски лук.  

Лозите, кивито, краставиците и тиквите също изглеждат ефектно съчетани с интересни подпори.  А можем да направим и ефектна композиция, съчетавайки  декоративни и ядливи растения, например оранжевите цветове на декоративната текома и подходящ вид тикви. 

Що се отнася до по-малките растителни подпори възможностите са многобройни. Ако подберем еднакви като форма и големина колове и ги боядисаме в ярък цвят, ефектът може да е впечатляващ – цветът може да е акцент в градината или да обединява нейни части. Можем да изберем синьо, лилаво или нюанс на зелено ако искаме да имаме ефект на  сливане със зеленината. Или пък ярко  жълто, оранжево или цикламено , когато търсим контраст. 

Подпори под формата на обелиски и вигвами са много подходящи за декоративен или ядлив грах и могат да се закупят готови или да си ги направим сами. Металните подпори от различни елементи  могат да изглеждат много красиво, но е важно да се вземе под внимание факта, че изложени на силно слънце те се нагряват и могат да повредят растенията. Когато подпората се покрие плътно с растението, вече няма опасност от прекомерно нагряване, но в началния етап, докато растението е младо и рехаво може да направим временна сянка над подпорите.  

Освен да ги поръчаме при дърводелец или художник, можем и сами да си направим растителни подпори, например от дърво, тънки дървени клонки, винкел. Дори най-нетрадиционни материали, като например стари пружини на легла могат да се приспособят за целта. А ако имаме колекция от въдици, която вече не ни трябва, можем да ги забодем вертикално, около тях да засадим боб и да си направим цъфнала „алтернативна гора”. 

Ефектна комбинация може да се получи от съчетаването на дървена вигвам подпора  и надяната на нея топка от плетени върбови клонки. Острите форми или краища на коловете могат да се покрият с мозайка от теракота, миди или цветни бутики. Така освен красиви, те ще бъдат и безопасни – няма да ни убодат, когато плевим. Цветни стъклени топчета или блестящи предмети могат да се окачат на корда или връв между коловете за допълнителен ефект,  да отразяват светлината.

В някои случаи самите растения образуват подпори за други растения. Например абутилон с красиви оранжеви цветове, който се е вплел и се катери по портокалово дърво с оранжеви плодове. И ако цялата тази оранжева експлозия е разположена на фона на стена с контрастиращ цвят, например, нюанс на синьо или лилаво, ефектът е уникален.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вержиния Костова

Ландшафтен архитект. Живея заради красивото, което е в служба и подкрепа на живота. Вълнуват ме личностното развитие, дизайнът и изкуството във всичките му форми, откриването на нови места и преживявания, големият смисъл, удоволствието от живота, креативната женственост.

Оставете коментар

0 коментара