Успелите

Учебниците оживяват с помощта на образователния стартъп на трима младежи

Светът, в който живеем предполага постоянна промяна и развитие. За всички е ясно, че технологиите вече са неизменна част от ежедневието ни. Това е и причината те все по-често да намират място и в образованието. Трима младежи решават да се възползват от възможностите на технологичния свят, за да превърнат ученето в интересно и интерактивно преживяване. Преди четири години Димитър Костадинов, Огнян Траянов и Виктор Неделчев създават образователния стартъп Pop!Ed. Те изобретяват софтуер, който позволява на учениците да сканират със смартфона си текста от учебника пред тях и да получат визуализирани 3D модели с помощта на обогатена реалност.

В началото момчетата решават да направят серия от проучвания относно това дали приложението може да бъде лесно адаптирано в клас и дали ще бъде ефективно. Интересът се оказва огромен и образователният стартъп Pop!Ed се класира в топ 3 на най-добрите стартъпи в Европа, а с началото на новата учебна година продуктът им влиза в почти всички български училища. 

“Нашият продукт добавя един дигитален слой към хартиения учебник, като след сканиране на страницата от учебника, се появява 3D модел или друг дигитален ресурс (анимация, видео или аудио файл) на екрана”, каза пред Economic.bg Димитър Костадинов.  

Pop!Ed работи въз основа технологията обогатена реалност (AR). Тя позволява да се покаже триизмерен модел върху дадена страница от учебници, за които e създадено съдържание. Учениците могат да наблюдават отблизо и в детайл изображенията в учебниците си, както и информацията към тях. Това прави уроците различни и запомнящи се, защото интерактивните уроци не само разказват учебния материал, а показват съдържанието нагледно. Приложението помага на учениците като поддържа техния интерес, но и на учителите, защото решава един от основните проблеми, създали се през последните години, а именно използването на смартфони в клас не по предназначение. 

И тримата създатели са студенти на не повече от 20 години. Димитър Костадинов е студент по бизнес и мениджмънт в Royal Holloway University, Лондон и в Pop!Ed той отговаря за бизнес частта и продажбите. Огнян Траянов е студент в Hamilton College, Ню Йорк и той се грижи за технологичната разработка на образователния софтуер. Виктор Неделчев е студент в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) в София, а неговите  ангажименти към Pop!Ed включват управлението на маркетинговата стратегия и инициативи свързани с продажбите.

Тримата разказват, че процесът по създаването на моменти е бил много труден, но и истински удволетворяващ. Те са прекарали стотици часове в усъвършенстването на приложението, така че то да бъде използвано с лекота както от учениците, така и от учителите.  

“Естествено, в процеса на работа, изскочиха още поне толкова въпросителни и усложнения, които трябваше да оправим. Дори и в момента работим по подобряване на приложението и осъзнахме, че създаването на иновативен продукт не се състои от еднократна разработка, а е процес, който изисква непрекъсната тестване и подобряване”, споделя Виктор Неделчев.

Усилената работа на момчетата започва още когато са 11 клас. С помощта на родителите си успяват да преправят едно малко мазе и то се превръща в техния първи офис. След като изготвят прототипа, те се нуждаят от по-сериозна инвестиция и това е моментът, в който започват да участват в най-различни стартъп състезания. Те печелят първо място на “Академия за иновации 2022” и това им носи грант от 10 хил. лв.

Благодарение на наградата, те изграждат първата завършена версия на Pop!Ed. Спечелването на това състезание им дава уникалната възможност да посетят Европейската комисия и да представят приложението си там. Тази година пък, вследствие на участието им в преакселераторът “Beyond”, се класират за най-голямото състезание за студенти предприемачи - Gen-E, което се провежда в Истанбул. Там те се класират на трето място от общо 40 участници. Те печелят и наградата на EuroClear, а Виктор Неделчев получава индивидуалната награда на Delta Airlines.

Освен международни награди, младите предприемачи получават подкрепата Министерството на образованието и науката. През янувари МОН одобри новите учебници на “Анубис” и “Булвест 2000” за 5. и 6. клас по математика и география, с които за първи път върви брандираното им приложение Klett AR, съвместно с издателство Klett.

Този факт показва, че приложението среща одобрението и от МОН. Освен това до този момент проведохме няколко семинара, на които както учители, така и директори изявиха желание да посетим техните училища за демонстративен урок, както и желание да използват приложението в клас”, подчерта Виктор Неделчев.

Димитър Костадинов споделя, че първоначално екипът се е притеснявал дали учителите ще приемат идеята учениците им да използват смартфоните си в образователния процес, но се оказва, че преподавателите също са наясно с необходимостта от иновации в образованието. Младежите постигат основната си цел. Те предизвикват истински интерес, а учителите и учениците остават възхитени от възможностите, които добавената реалност предоставя в класната стая. 

След като пуснат завършената версия на приложението, момчетата планират да започнат интензивна кампания по внедряване му във всички български училища. Предстои им да изготвят наръчници за употреба и да се срещнат лично с учители от цялата страна с обучителна цел.

В момента основният партньор на образователният стартъп е издателство Klett. Заедно с тях Димитър, Огнян и Виктор работят по добавянето на интерактивност на учебниците на издателството. По думите на Виктор Неделчев екипът на Klett помага изключително много в процеса по измислянето на съдържанието и интерактивните ресурси, които да бъдат интегрирани. Приложението с наименование Klett AR вече е достъпно като бета версия в Google Play и в App Store и е напълно безплатно.

“Отборът ни работи усърдно да го усъвършенстваме и да пуснем пълната версия през септември 2024 година, която ще включва предметите биология, география, математика и химия. Каним Ви да изтеглите приложението, да го тествате и да ни изпратите обратна връзка през уебсайта ни poped.app”, каза Огнян Траянов.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара