Учени направиха триизмерна цветна радиография
Учени направиха за първи път триизмерна цветна радиография. Благодарение на новата технология с цветни рентгенови лъчи се постига отчетлива разлика между кости, мускули и хрущяли на снимките.
Иновативното откритие е направено от новозеландски учени, използващи технология на ЦЕРН. С помощта на цветния рентген ще могат да бъдат диагностицирани с точност ракови заболявания. Технологията е с наименование "Медпикс", а скенерът е кръстен Spectral CT.
Откритието функционира като фотоапарат. Но не обикновен, а такъв, който открива и преброява отделните субатомни частици. Въпросните частици се сблъскват с пикселите, когато затворът на камерата е в отворено положение. По този начин учените постигат висока резолюция и контраст, недостижими за обикновените рентгенови апарати.
Новата техника, използваща цветни рентгенови лъчи, ни дава възможност да получим по-ясни изображения, което ще помогне на лекарите да поставят по-точни диагнози на своите пациенти, съобщиха от ЦЕРН в комюнике, цитирани от Дир бг.
Безспорно новото откритие стартира нова епоха е медицината и поставя нови възможности пред лекарите и рентгеновите лаборанти.
Новозеландски учени направиха първата в света триизмерна радиография на човешко тяло с помощта на технология, която ще помогне за подобряването на медицинската диагностика, съобщава БТА, цитирайки Франс прес.
Целта на нововъведението в диагностиката е да се постигне по-добро разчитане на снимките. Новият способ използва начина на функциониране на черно-бялата рентгенография.
Досега са правени и други опити за цветно заснемане на човешкото тяло, като пионери в областта бяха учените, създали цветния триизмерен видеозон.
Снимка: ResearchGate