Учени откриха огромен корал на повече от 400 години в Големия бариерен риф
Най-широкият корал в Големия бариерен риф бе открит и описан в списание Nature от група учени. С възрастта си от над четири столетия коралът на име "Муга дамби" претендира да бъде и най-старият. А още по-добрата новина? "Муга дамби" се намира в отлично състояние!
Огромната коралова формация е открита през месец март тази година в близост до остров Орфей, край бреговете на Северен Куинсленд, Австралия. За пръв път полусферичната "Муга дамби" е забелязана от група учени и граждани, участващи в курс по морски научни изследвания. Според откривателите коралът е представител на рода Porites и с диаметъра си от 10.4 метра е формацията с най-голяма широчина в Големия бариерен риф. Освен това "Муга дамби" се нарежда на шесто място по височина с 5.3 метра.
Смята се, че новооткритата формация е и сред най-старите в системата от коралови рифове и острови. Според учените възрастта на "Муга дамби" е между 421 и 438 години.
Описанието на формацията в научното списание Nature гласи, че тя се намира в отлично здраве, като над 70% от коралите в покритието ѝ са живи. Не са забелязани признаци на болест, избелване или загиване на коралови клетки. По думите на изследователите 30-процентовата смъртност в колонията е напълно нормално явление и е неизменна част от развитието на екосистемата през вековете.
Все пак съществуват притеснения за начина, по който ще се развие състоянието на "Муга дамби" в бъдеще. Те са свързани с факторите, които влияят и на запазването на Големия бариерен риф като цяло - климатичните промени, понижаващото се качество на морската вода, прекомерния риболов.
Учените обаче са обнадеждени. Възрастта на "Муга дамби" е доказателство за устойчивостта на формацията и способността ѝ да преодолява предизвикателствата на времето.
Снимки: Richard Woodgett