Учени откриха подводен небостъргач от корали, висок 500 метра
500-метров небостъргач от корали откриха американски и австралийски учени край брега на Кейп Йорк, Австралия. В близост до него се намира Големият бариерен риф. Творението на природата е по-високо от Айфеловата кула (324 м), както и от редица известни небостъргачи, сред които Емпайър Стейт Билдиг (443 м) и кулите „Петронас” (452 м).
Учените са картографирали високия риф на 20 октомври. Пет дни по-късно те изпращат до него роботизирания подводен апарат „СуБастиан”, който ще го изследва. Коралов риф беше открит за последно преди около 120 години.
Рифът е широк 1,5 километра в основата си и се е развил отделно от по-голямата и платовидна маса коралови рифове на запад от него.
Учените, работещи на изследователския кораб „Фалкор”, направили откритието по време на 12-месечна експедиция за изследване на океана около Австралия, която продължава и към днешна дата.
„Изненадани и въодушевени сме от откритието” – заяви д-р Робин Бийнман от университета „Джеймс Кук” в Куинсланд.
През последните години голяма част от коралите изчезват или стават жертва на избелване вследствие от човешката дейност и климатичните промени. Откритието дава оптимизъм на учените, че кораловите рифове ще успеят да оцелеят.
Кораловите рифове образуват едни от най-разнообразните екосистеми на Земята. Те са съставени от колонии от коралови полипи и някои видове водорасли, които извличат калциев карбонат от морската вода. Дом са на много морски видове, сред които риби, мекотели, червеи, ракообразни, водни гъби, мешести и други. Срещат се най-често в плитките води на Тихия и Индийския океан.
Изображения: pixabay